• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

۷ راه حل فوق العاده و ثابت شده برای افزایش انگیزه کارکنان که معجزه می کند

شنبه ۲۰ام آبان ۱۴۰۲
مدیر

افزایش انگیزه کارکنان چیست؟

انگیزه کارکنان معیاری از میزان تعهد و ارتباطی است که کارکنان هر روز با خود به محل کار می آورند. درک کارکنان از محل کار می تواند به تشخیص اینکه آیا افراد و تیم ها به جای صرف وقت، به طور فعال با کار خود درگیر هستند یا خیر کمک کند. درگیر کردن کارکنان مستلزم آن است که سازمان ها نیازهای کارگران خود را برآورده کنند و فرصت هایی را برای آنها فراهم کنند تا ارزش های شخصی خود را با اهداف سازمانی مرتبط کنند و همچنین از ابزارهایی استفاده کنند که ارتباطات و همکاری را تسهیل می کند.در یک کلام می توان گفت که انگیزه کارکنان با راندمان کاری آنها ارتباط مستقیمی دارد.حال سوال اینجاست برای افزایش انگیزه کارکنان چه کارهای می توان انجام داد؟

۱. کارها و ایده های کارمندانتان را ببینید

تا به حال پیش آمده که احساس کنید تلاش های شما دیده نمی شود؟یا کسی قدر خدمات و تخصص شما را نمی داند؟اگه جواب شما به این سوال مثبت است می دانید که چه حس ناخوشایندی در فرد شکل می گیرد و می تواند انگیزه افراد را به طرز چشم گیری کاهش دهد.حال راه حل چیست؟

ایده یک کارمند،مشتری جدید را تبدیل به مشتری دائم کرد؟ راه حل یکی دیگر، زمان پروژه ها را کاهش داد؟ سومین نفر،مشکل بزرگ، یک پروژه خاص را حل کرد؟ یک رهبر خوب به همه این کارمندان توجه می کند و مطمئن می شود که همه در سازمان تقدیرنامه ای با نام خود همراه با امضای چک پاداش دریافت کرده اند.

۲. اهداف کوچک تعیین کنید و آن را جشن بگیرید

کار بر روی پروژه ای که طولانی می شود برای انگیزه کارکنان مضر است. اگر بیشتر وظایفی که کارمندان شما روی آنها کار می کنند، کار فشرده و زمان بر هستند، مطمئن شوید که انگیزه آنان در طول فرایند پروژه حفظ می شود.

برای یک پروژه طولانی،گام ها و اهداف کوتاه مدت تعیین کنید و بعد از رسیدن،آن را جشن بگیرید.با این روش انگیزه کارمندان نه تنها افت نمی کند بلکه حفظ و حتی افزایش پیدا می کند.

۳. به کارشان هدف بدهید

کارمندان می دانند که کار آنها به سود شرکت کمک می کند. با این حال، اغلب اوقات، آنها نمی بینند که دقیقا چگونه این اتفاق می افتد. این مسئله می تواند در دراز مدت باعث کاهش انگیزه کارمندان شود.

این وظیفه شماست که این تأثیر را به کارکنان منتقل کنید. به عنوان مثال، می توانید به تیم پشتیبانی مشتری خود اطلاع دهید که تلاش های حفظ آنها و کاهش ناشی از ریزش مشتری چقدر باعث نجات شرکت در یک ماه خاص شده است. یا به تیم فروش خود بگویید که افزایش فروش آنها چقدر به نتیجه نهایی کمک کرده است.

۴. با خرید هدایای سازمانی در مناسبت ها روحیه آنان را افزایش دهید

همه می دانیم که هدیه گرفتن چه حس باشکوهی است.خرید هدایای سازمانی همیشه جایگاه ویژه ای در تجارت و کسب وکارهای خلاقانه داشته است. این هدایا می تواند به مناسب ها و دلایل گوناگونی اهدا شوند.اما هدف نهایی آن در مورد کارکنان چیزی جز افزایش انگیزه در آنان نیست.مدیرانی که این تجربه را داشته اند می دانند که هدایای سازمانی و تبلیغاتی چه معجزه ای در روحیه و انگیزه کارمندان ایجاد می کند.حال این هدایا هر چیزی می تواند باشد از صنایع دستی گرفته تا هر هدیه و دست سازه دیگری.برای انتخاب هدیه مناسب می توانید با کارشناسان آن مجموعه ها مشورت کنید.

خرید هدایای سازمانی

۵.  کارکنان سالم و با تناسب اندام مناسب با انگیزه هستند

اگر می خواهید کارکنانتان انگیزه داشته باشند و بهترین عملکرد را داشته باشند، مطمئن شوید که آنها سالم،با تناسب اندام مناسب ،با استراحت کافی و پرانرژی هستند.

وقتی صحبت از سلامتی به میان می آید، باید سیاست هایی داشته باشید که کارکنان بیمار را به مرخصی تشویق کند. آنها به هر حال برای بهبودی به آن نیاز دارند و اگر به سختی سر خود را بالا نگه دارند برای شما مفید نیستند. خسارتی که در نبودن آنها متحمل می شود بسیار کمتر از ادامه کار آنها با کمترین انرژی و انگیزه است. و یا حتی بیمار کردن سایر کارمندان.پس تصمیم درست را بگیرید.

برای کاهش خستگی و فرسودگی کارکنان می توانید یک اتاق استراحت ویا ورزش در نظر بگیرید که کارمندان در آن لحظات پر نشاطی را بگذرانند.

۶. محیط کاری قانونمند و منعطف داشته باشید

قرار نیست همه چیز دقیقا از پیش برنامه ریزی شده باشد.بعد از تعیین چارچوب کلی و اهداف نهایی،منعطف باشید.اجازه دهید کارمندان برنامه شخصی خود را داشته باشند.مثلا یک کار ممکن است در اول صبح و یا آخر شب انجام شود.در تعطیلات آخر هفته و یا روز اول کاری.مهم این است که کارها به صورت دقیق و درست و در خدمت هدف نهایی مجموعه باشند.با این روش خلاقانه همیشه انگیزه کارکنان در بیشترین حالت ممکن خواهد بود.چرا که هر کس کارها را برای خود شخصی سازی می کند.

۷. به کارمندان فرصتی برای ابراز نظر بدهید

نظر سنجی و جمع آوری نظر کارکنان از جنبه های مختلفی اهمیت دارد.شاید یکی مهمترین دلایل آن، این باشد که کارمندان احساس کنند صدایشان شنیده می شود و نظرشان اهمیت دارد.این مسئله به طور معجزه آسایی باعث افزایش انگیزه در کارکنان می شود.پس در موارد گوناگون به کارمندانتان اجازه ابراز نظر بدهید حتی اگر قصد عمل کردن به آن ها را ندارید.

نتیجه گیری

۷ راه حل بالا که برای افزایش انگیزه در کارکنان گفته شده راه حل هایی هستند که سالها تکرار شده و امتحان خود را پس داده اند.مدیریت جمعی از افراد برای به نتیجه رساندن هدفی خاص، همیشه به انگیزه و انرژی بالای گروهی نیاز دارد.کافی است این راه حل ها را امتحان کنید تا شگفت زده شوید.

منبع: فرصت امروز

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه