• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

تصویب طرح سرباز صنعت از سوی وزارت علوم پیگیری می‌شود

دوشنبه ۲۳ام بهمن ۱۴۰۲
مدیر

طرح «سرباز صنعت» به زمینه‌سازی برای انتقال خدمت سربازی دانشجویان و نیروهای دارای مهارت به صنایع اختصاص دارد و آن‌گونه که مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم می‌گوید، تصویب این طرح توسط این وزارت خانه پیگیری می‌شود.

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: لایحه طرح «سرباز صنعت» در اختیار وزارت علوم قرار گرفته که تصویب آن را با هدف بورسیه کردن دانشجویان در صنایع و حل مسئله سربازی آنها، پیگیری می‌کنیم.

محمد محمدی مسعودی در نشست با صاحبان صنایع استان کرمان با موضوع معرفی بورس‌های دانشجویی، افزود: در گذشته نیز بورس‌هایی مانند شرکت نفت وجود داشته و در چند سال اخیر نیز بورس دانشگاه فرهنگیان نیز مورد استقبال بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه بورس متعددی برای دانشجویان در نظر گرفته شده که در سامانه یکپارچه بورس‌های دانشجویی تشریح شده‌اند، تأکید کرد: یکی از این بورس‌های دانشجویی، بورس صنعت و مشاغل است که قطعاً جذاب‌تر از سایر بورس‌ها خواهد بود.

محمدی مسعودی افزود: بورس صنعت و مشاغل در تمام رشته‌ها، تمامی مقاطع، در طول تحصیل و یا از بدو ورود دانشجو به دانشگاه قابل اجراست و استخدام دانشجو در واحدهای صنعتی به‌شرط پیشرفت و پویایی دانشجو امکان‌پذیر است.

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه داد: بورس صنعت و مشاغل با هدف تأمین امنیت شغلی و ایجاد انگیزه و امید به آینده دانشجویان؛ تأمین نیروی کار نخبه و توانمند برای صاحبان مشاغل، حفظ نخبگان و کاهش انگیزه‌های مهاجرت، هدایت دانشجویان مستعد به رشته‌های مورد نیاز صاحبان مشاغل و کمک به بومی گزینی و تأمین نیروی کار ماهر برای صاحبان مشاغل در سراسر کشور طراحی شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح بورس صنعت و مشاغل به دانشگاه نشان می‌دهد که صنعت به چه نیروی کاری نیاز دارد، بیان کرد: در اجرای این طرح ۳۸ واحد دروس اختیاری در مقطع لیسانس، در اختیار صنعت قرار می‌گیرد تا خبرگان صنایع متناسب با نیاز خود دروسی را انتخاب و تدریس کنند.

محمدی مسعودی، نگرانی وزارت علوم را خروج مهندسان به خارج از کشور، واردات مهندسان خارجی و کمیاب شدن نیروی کار ماهر و متخصص عنوان و تصریح کرد: این بورسیه‌ها با هدف جلوگیری از مهاجرت‌ها و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز صاحبان مشاغل طراحی شده است.

وی تصریح کرد: برخی مهاجرت‌ها به دلیل علاقه افراد شکل می‌گیرد؛ اما برخی دیگر به‌اجبار و به دلیل تأمین نشدن نیازها شکل می‌گیرد که می‌توان به نخبگان رشته‌های تجربی که به دلیل نبود امکان‌پذیرش در دانشگاه‌های کشور، تصمیم بر مهاجرت می‌کنند به‌طوری‌که بر اساس آمارها ۷۵ درصد پذیرفته شدگان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه میلان ایتالیا دانش آموزان ایرانی بوده‌اند.

محمدی مسعودی، گفت: هر سال تقاضا برای شرکت در کنکور تجربی زیادتر و تقاضا برای شرکت در کنکور ریاضی و فیزیک که رشته‌های مورد نیاز صنایع است، کمتر می‌شود، که امیدواریم طرح بورس صنعت و مشاغل بتواند توازن بیشتری در این زمینه ایجاد کند.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دو سال گذشته دانش آموزان پایه نهم گرایش بیشتری به انتخاب رشته‌های انسانی دارند و دلیل آن را بورس دانشگاه فرهنگیان و تضمین آینده شغلی خود عنوان کرده‌اند.

منبع: اتاق ایران

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه