۲۰۳ هزار و ۴۶۲ میلیارد ریال؛ حجم کل بازار فناوری‌نانوی ایرانی در سال ۱۴۰۰

یکشنبه ۲۳ام بهمن ۱۴۰۱
مدیر

حجم کل بازار فناوری‌نانو تولید داخل کشور در سال گذشته براساس آخرین آمارها ۲۰۳ هزار و ۴۶۲ میلیارد ریال بوده است که از این میزان ۹۳ درصد مربوط به بازار داخلی و ۷ درصد آن بازار صادراتی بوده است.

 بر اساس گزارشی که ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به تازگی منتشر کرد، حجم کل بازار فناوری‌نانو تولید داخل ۲۰۳ هزار و ۴۶۲ میلیارد ریال ریال بوده است که از این میزان ۹۳ درصد یعنی ۱۸۹ هزار و ۲۶۶ میلیارد ریال مربوط به بازار داخلی و ۷ درصد یعنی ۱۴ هزار و ۱۹۵ میلیارد ریال بازار صادراتی بوده است.

همچنین ارزش دلاری حجم فروش محصولات نانوساخت ایران در سال ۱۴۰۰ معادل ۸۸۸٫۵ میلیون دلار بوده است. این میزان با احتساب نرخ برابر قدرت خرید (PPP) معادل ۴۴۱۶ میلیون دلار می‌شود.

یکی از صنایعی که در چند سال اخیر در کشور با رشد خوبی مواجه بود و سندی بر اثبات ادعای توسعه علمی کشور است، صنعت فناوری‌نانو است، عرصه‌ای که ایران را به جایگاه برتر جهانی نیز رسانده است. این دستاوردها حاصل تلاش و همت نهادهای موثر در این حوزه مانند ستاد توسعه فناوری نانو و شرکت های دانش بنیان و خلاق است.

گسترش برنامه‌های صادراتی محصولات نانو در سال‌های اخیر و ایجاد پایگاه‌های صادراتی نانو در کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق بستر ورود کالا، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران به بازارهای جهانی را فراهم کرده است. تاکنون محصولات نانو ساخت ایران به ۴۹ کشور از ۵ قاره جهان صادر شده است.

منبع: ایرنا

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه