کمبود نقدینگی صنعت داروسازی ورای تحمل این صنعت است

سه شنبه ۷ام فروردین ۱۴۰۳
مدیر

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی می‌گوید: سال ۱۴۰۲ از نظر کمبود نقدینگی، سخت‌ترین سال برای صنعت دارو بود و میزان کمبود نقدینگی از حد تحمل واحدهای تولید دارو، فراتر رفته است.

به گزارش “گسترش تولید و تجارت” به نقل از اتاق ایران، این مطلب بخشی از پرونده سالنامه نوروزی پایگاه خبری اتاق ایران با عنوان اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۲ و چشم‌انداز سال ۱۴۰۳ است که به بررسی وضعیت ۲۶ شاخص، بازار و مولفه اثرگذار اقتصادی و پیش‌بینی آن‌ها در‌ سال پیش‌رو می‌پردازد.

در بررسی وضعیت داروی کشور، محمد عبده‌زاده، رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی به مشکلاتی اشاره کرد که تولیدکنندگان دارو در کشور را با چالش نقدینگی مواجه کرد

این فعال اقتصادی گفت: سالی که گذشت برای صنعت دارو، سال سخت و پیچیده‌ای بود. از مانی که بودجه ۱۴۰۲ به تصویب رسید، فعالان این حوزه هم به نمایندگان مجلس و هم به اعضای دولت، اعلام کردند که میزان بودجه تخصیص یافته به صنعت دارو، کافی نیست؛ البته محدودیت‌هایی که دولت در تامین منابع با آنها مواجه هست را درک می‌کنیم؛ اما باید هشدارهای لازم را هم می‌دادیم.

بر اساس گفته عبده‌زاده در سال ۱۴۰۲ برای این بخش ۶۹ همت در نظر گرفته بودند

او ادامه داد: در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۲ محدودیت‌های بودجه‌ای برای صنعت دارو، خود را نشان داد و در عمل مطالبات شرکت‌های دارویی، پخش و داروخانه‌ها به طور سرسام‌آوری افزایش پیدا کرد و بنابراین بخش تولید با کمبود منابع مواجه شد، چون نتوانست مطالبات خود را از ادامه زنجیره صنعت دریافت کند.

بر اساس اظهارات عبده‌زاده در بخش دولتی، شرکت‌های توزیعی از دانشگاه‌ها، مراکز غیردانشگاهی و بیمارستان‌ها بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان طلب دارند که تا به امروز پرداخت نشدند

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی خاطرنشان کرد: وقتی چک شرکت توزیع‌کننده پاس نشود، چک شرکت‌های تولیدکننده هم پاس نمی‌شود و در نتیجه تولید برای تامین ارز و تامین مواد اولیه دچار چالش شده و به دنبال آن ثبت سفارش‌ها به موقع صورت نمی‌گیرد. بنابراین می‌بینیم که تا هفته قبل برابر با ۵۰۰ میلیون دلار ثبت سفارش ابطال شده که دلیل آن تامین نشدن ریال است.

 عبده‌زاده نتیجه محدودیت‌های مالی را کمبود دارو دانست و تاکید کرد: نتایج سیاست‌گذاری‌های ۶ ماهه دوم سال در صنعت دارو را سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۳ می‌بینیم

این فعال اقتصادی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی هم به دلیل شرایط نقدینگی کل زنجیره تولید دارو زیر فشار زیادی قرار دارد، گفت: بودجه سال ۱۴۰۳ هم در حوزه دارو ناکافی است. برای این سال، بودجه بخش دارو را ۸۵ همت دیدند که با توجه به حجم بالای معوقات از سال ۱۴۰۲ به نظر می‌رسد با تداوم چالش نقدینگی در سال جدید نیز مواجه باشیم. صنعت داروسازی توان تحمل این میزان کمبود نقدینگی را ندارد.

 عامل دیگری که چالش نقدینگی را برای صنعت دارو بیشتر کرده چیست؟

 بانک مرکزی طی دستورالعملی با توجه به محدودیت رشد ترازنامه بانک‌ها، تسهیلات را برای همه انواع صنایع بسته است. از سویی حد اعتباری شرکت‌ها را هم کاهش دادند و یا محدود کردند. در واقع از یک سو دولت بدهی‌های خود را پرداخت نمی‌کند و از سویی تسهیلات هم نمی‌پردازد.عبده‌زاده گفت: علاوه بر آنچه درباره نقدینگی واحدهای تولیدی گفته شد، دولت برای سال ۱۴۰۱ مابه‌التفاوت نرخ ارز را هم محاسبه و از واحدها، دریافت می‌کند. در نتیجه صنعت دارو با سه عامل اصلی برای کمبود نقدینگی روبه‌روست.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی پیشنهاد داد: حداقل دولت می‌تواند بدهی‌های مربوط به مابه‌التفاوت نرخ ارز را تقسیط کند یا به صورت تهاتر دریافت کند یا معادل آن را تسهیلات بپردازد تا کمی از فشار روی نقدینگی واحدها برداشته شود. بالاخره واحدها باید سر پا بمانند تا داروی موردنیاز تامین شود.

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه