• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

کاهش ۳۰ درصدی هزینه و زمان انتقال کالا با فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب

شنبه ۲۰ام فروردین ۱۴۰۱
مدیر

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب، حدود ۳۰ درصد هزینه و زمان انتقال کالا از کشورهای اوراسیا به هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس کاهش پیدا می‌کند.

علیرضا پیمان پاک در راستای تاکید دولت سیزدهم بر تسریع انعقاد موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا و انجام مذاکرات فشرده با وزیر اقتصاد اوراسیا در مسکو دیدار و گفت و گو کرد.

وی با بیان اینکه در این دیدار بر تسریع همه جانبه مذاکرات تاکید شد، گفت: با توجه به برگزاری فشرده مذاکرات حضوری قرار شد هر چه سریعتر لیست اقلام، نهایی شده و کارگروه‌های مشترک برای تسریع در نهایی کردن لیست اقلام تشکیل شود.

پیمان‌ پاک افزود: با توجه به اینکه دو طرف تاکید داشتند، قبل از پایان سال ۲۰۲۲ تجارت اوراسیا نهایی و به تصویب کشورهای عضو برسد، تا بتوانیم موافقت‌نامه تجارت آزاد را امضا کنیم، همچنین با توجه به ضرورت فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب، صحبت‌هایی در این بین صورت گرفت و مقرر شد کارگروه مشترکی بین اتحادیه اوراسیا و سازمان توسعه تجارت ایران به نمایندگی از ایران شکل گیرد تا ابعاد و زیرساخت‌های مورد نیاز برای فعال کردن جدی کریدور شمال – جنوب فراهم شود و اقدامات لازم در این خصوص صورت گیرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: در فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب تقریبا ۳۰ درصد هزینه و زمان انتقال کالا از کشورهای اوراسیا به هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس کاهش پیدا می‌کند و همچنین زمینه‌سازی بسیار خوبی برای بهره‌گیری ایران از میلیاردها دلار در آمد حاصل از ترانزیت فراهم می‌شود.

منبع: ایرنا

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه