• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

واکاوی دلایل استقبال کمرنگ بخشی از مردم از لوازم خانگی داخلی/ در معرفی کالای ایرانی کم‌کاری کرده‌ایم

دوشنبه ۱۶ام آبان ۱۴۰۱
مدیر

با وجود تولید انبوه و باکیفیت لوازم خانگی در کشور، کماکان بخشی از مردم به علت ذهنیت‌های قبلی، هنوز به سمت خرید کالاهای خارجی گرایش دارند، غافل از اینکه این کالاها به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود و از کیفیت کالای اصلی برخوردار نیست.

بازار لوازم خانگی کشور در سال‌های گذشته و به‌خصوص در سال ۹۷ با خروج خودخواسته دو برند کره‌ای از کشور در راستای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران دوران خاص و در مقاطعی طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ دوران پر چالشی را پشت سر گذاشت تا اینکه پس از مدت نسبتا کوتاهی، با همت تولید‌کنندگان داخلی صنعت لوازم خانگی به آرامش رسید به‌طوری که در دو سال گذشته مشکل خاصی در خصوص تامین نیاز مردم در این حوزه محسوس نبود.

 اما با این وجود بازار لوازم خانگی از مساله قاچاق رنج می‌برد و مساله عرضه لوازم خانگی قاچاق یکی از معضلات بازار لوازم خانگی است که هم تهدیدی برای تولید داخلی به شمار می‌رود و هم مشکلاتی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند زیرا مردم با خرید این نوع کالا‌ها که اغلب تقلبی است دچار ضرر و زیان  مالی می‌شوند.

 نکته قابل تامل در خصوص لوازم خانگی قاچاق که معمولا هم با برندهای معتبر خارجی در بازار عرضه می‌شود استقبال برخی مردم ‌از این کالاها است به‌طوری که ‌خریداران در مواردی، خرید این نوع کالاها را به لوازم خانگی تولید داخلی ترجیح می‌دهند بنابراین دلیل این مساله باید واکاوی شود که چرا برخی کالاهای ایرانی را به کالاهای وارداتی قاچاق ترجیح می‌دهند؟

* لوازم خانگی تولید داخلی به خوبی معرفی نشده است/ مردم از تولیدات با کیفیت بی‌اطلاع‌ هستند

در‌ این‌باره، اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی تهران، می‌گوید: برای صنعت لوازم خانگی هیچگونه برنامه‌ریزی انجام نشده و به همین دلیل با معضل قاچاق لوازم خانگی مواجه هستیم.

وی در رابطه با علت گرایش مردم به خرید لوازم خانگی خارجی یا قاچاق اظهار داشت: با توجه به اینکه‌ طی سال‌های متمادی لوازم خانگی خارجی در بازار در اختیار مردم بود و به راحتی می‌توانستند نسبت به خرید لوازم خانگی دلخواه خود اقدام کنند،  لذا هنوز هم گرایش به خرید لوازم خانگی خارجی دارند و به عبارتی ذائقه مردم هنوز تغییر نکرده است.

* امروز لوازم خانگی خارجی موجود در بازار از کیفیت خوبی برخوردار نیست

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت: بنابراین با توجه به ذهنیت خوبی که مردم از کیفیت کالاهای خارجی در ذهن دارند هنوز هم علاقمند به استفاده از لوازم خانگی خارجی هستند و این در حالی است که اکنون لوازم خانگی خارجی موجود در بازار از کیفیت خوبی برخوردار نیستند، زیرا این کالاها به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و هیچ تضمینی نیز برای کیفیت آن‌ها وجود ندارد.

پازوکی معتقد است که اطلاع رسانی خوبی درباره کیفیت محصولات لوازم خانگی تولید داخلی انجام نشده است و مردم از کیفیت لوازم خانگی خوب ایرانی بی‌اطلاع هستند و به همین دلیل به سمت خرید کالاهای خارجی گرایش دارند.

* وضعیت لوازم خانگی داخلی از نظر کمی و کیفی مناسب است/شناساندن کیفیت لوازم خانگی تولید داخلی به مردم نیازمند برنامه‌ریزی است

‌عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی، نیز معتقد است که علت گرایش مردم به خرید لوازم خانگی خارجی یا قاچاق ذهنیت خوب از سوابق حضور این برندها در کشور است.

وی اظهار داشت: در حوزه لوازم خانگی داخلی به لحاظ کمی مشکلی وجود ندارد و به لحاظ کیفیت نیز از وضعیت خوبی برخوردار هستیم، بنابراین اگر به مرور زمان برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم و کیفیت تولیدات لوازم خانگی داخلی را بتوان به مردم ثابت کرد می‌توان امیدوار بود که به واسطه عرضه بیشتر کالاهای داخلی و استفاده بیشتر مردم از تولیدات داخلی معضل قاچاق لوازم خانگی نیز کمرنگ شود.

*‌ صادرات‌ ۱۶۹ میلیون دلار لوازم خانگی داخلی در ۵ ماه از سال جاری

‌امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، نیز با تأکید بر ارتقای کیفیت لوازم خانگی داخلی می‌گوید: با توجه به ارتقای کیفیت تولیدات لوازم خانگی، صادرات لوازم خانگی کشور افزایش یافته است به طوری که در پنج ماهه ابتدای امسال ارزش صادرات در این بخش به ۱۶۹ میلیون دلار رسیده است.

وی با بیان اینکه لوازم خانگی تولید داخل به کشورهایی مانند عراق و آذربایجان  صادر می‌شود، بیان داشت: سال گذشته ارزش صادرات لوازم خانگی حدود ۵۰ میلیون دلار بود اما امسال هدف‌گذاری شده تا صادرات در این بخش  به ۴۹۰ میلیون دلار برسد.

* شیوه‌های واردات لوازم خانگی قاچاق به کشور

‌نکته قابل توجه در بازار لوازم خانگی وفور لوازم خانگی قاچاق در بازار است؛ رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی تهران در مورد دلایل فراوانی کالاهای قاچاق در بازار می‌گوید: واردات این نوع کالاها از طریق معافیت‌های وارداتی مانند مرزنشینی، ته لنجی و ملوانی انجام می‌شود.

عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، نیز برخی معافیت‌های وارداتی برای واردات لوازم خانگی از طریق مرزنشینی، ملوانی و غیره را از راه‌های اصلی واردات لوازم خانگی قاچاق عنوان می‌کند.

وی معتقد است که با وجود مجوز قانونی، اما بدون رعایت سقف از این مسیرها، کالا وارد می‌شود، لذا لازم است تا در این ارتباط نظارت و رعایت قوانین بیشتر شود تا این معافیت‌ها تبدیل به معضل قاچاق نشود.

وی با اشاره به راه‌های مبارزه با قاچاق کالا از جمله شناسه کالا، کد رهگیری، ثبت کالا در سامانه جامع تجارت و سامانه خدمات پس از فروش، می‌گوید: ‌در کنار این کارها یکی از مهمترین روش‌ها برای جلوگیری از واردات کالاهای قاچاق از جمله لوازم خانگی ردیابی تامین ارز کالاهای قاچاق است.

به گفته دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، به هر حال واردات کالاهای قاچاق با ارز انجام می‌شود، بنابراین اگر مشخص شود که ارز مورد نیاز برای ورود این کالاها از کجا تامین می‌شود و اگر جلوی تامین این ارز گرفته شود، قطعا می توان با واردات کالای قاچاق نیز مبارزه کرد.

* نصب کد شناسه و کد رهگیری کالا شیوه جلوگیری از عرضه کالاهای قاچاق

یکی از راه‌های جلوگیری از عرضه کالاهای قاچاق در بازار نصب کد شناسه و کد رهگیری کالا است که تاکنون این مهم برای ۱۰ قلم کالای لوازم خانگی از جمله یخچال، فریزر، یخچال فریزر، ماشین لباس‌شویی، کولر جاروبرقی و پکیچ اجباری شده است.

طبق اعلام وزارت صمت در قدم‌های بعدی اجرایی آیین‌نامه شناسه و رهگیری کالا همه اقلام لوازم خانگی را شامل می‌شود.

منبع: فارس

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه