• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

واقعیت افزوده؛ جهان چگونه با فناوری متحول می شود/ توسعه فناوری واقعیت افزوده در ایران

پنجشنبه ۱۳ام مرداد ۱۴۰۱
مدیر

استفاده از فناوری واقعیت افزوده در دنیا رونق گرفته و در ایران نیز به واسطه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، این فناوری در حال توسعه است.واقعیت افزوده به بیان ساده اضافه کردن محتوایی به یک صحنه واقعی است که فقط به تصاویر محدود نشده و روی صدا یا هر حس دیگری نیز می‌توان این فناوری را پیاده کرد و محتوایی را به بستر واقعیت افزود.

واقعیت افزوده یا AR در واقع نسخه‌ی پیشرفته‌ی دنیای فیزیکی است که از طریق عناصر بصری، صوتی دیجیتالی و سایر محرک‌های حسی، درک و دریافت می‌شود.

در این فناوری دنیای واقعی با دنیای مجازی ترکیب می‌شود، به عنوان مثال وقتی فردی به فناوری واقعیت افزوده تجهیز شده باشد، هنگامی که به خیابانی نگاه می‌کند و گوشی هوشمند خود را به سمت آن می‌گیرد اطلاعات بیشتری از مکان‌های مختلف دریافت می‌کند.

نمایش عوامل مجازی در دنیای واقعی

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، هر دو مبتنی بر تصاویر ایجاد شده توسط کامپیوتر هستند اما با این حال این دو فناوری وجه تمایزهایی نیز دارند. در واقعیت مجازی (VR) کلیه عناصر درک شده توسط کاربر، ساخته شده توسط کامپیوتر هستند اما در واقعیت افزوده (AR) بخشی از اطلاعاتی را که کاربر درک می‌کند، در دنیای واقعی وجود دارند و بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند.

واقعیت افزوده یکی از فناوری‌های جدیدی است که امروزه به سرعت جای خود را در حوزه‌های مختلف باز کرده است. از بازی‌های رایانه‌ای گرفته تا فناوری‌های بسیار پیشرفته، تبلیغات، امور روزمره و موارد بسیار دیگر امروزه از واقعیت افزوده استفاده می‌کنند.

طیف وسیع استفاده

این فناوری، تاکنون در حوزه‌های مختلفی به کار گرفته شده و تقریبا برای تمامی مباحث طراحی در علوم مختلف کاربرد دارد و به وسیله آن می توان طراحی های مدرنی بر روی تمام ساخته‌های دست بشر پیاده کرد.

برخی از کاربردهای مختلف این فناوری در زندگی شامل استفاده در معماری و کمک به تجسم پروژه‌‌های ساختمانی، طراحی و برنامه ریزی شهری، نقشه‌های دو بعدی و مدل های سه بعدی، کمک به تحقیق‌های باستان شناسی، استفاده در کتاب‌های درسی، فلش کارت‌ها و سایر مطالب خواندنی آموزشی و استفاده در تجارت با ادغام بازاریابی چاپی و ویدئویی می‌شود.

همچنین این فناوری در صنایع بزرگ و کوچک، هنرهای تجسمی، همکاری های از راه دور، بازی‌های کامپیوتری، حوزه گردشگری، سلامت و پخش رویدادهای زنده نیز کاربردهای بسیاری دارد.

توسعه فناوری واقعیت افزوده در ایران

چند سالی است که با پیشرفت فناوری، انسان‌ها می‌کوشند مرزهای بین واقعیت و دنیای مجازی را برداشته و از ترکیب این دو، پدیده‌ای شگفت‌انگیز به‌نام واقعیت مجازی را بسازند. ظهور واقعیت مجازی در دنیای حقیقی آدم‌ها، این امکان را فراهم کرد تا انسان‌ها قادر باشند در دنیایی آن‌سوی دنیای خود نیز به سیر و سیاحت بپردازند.

سالانه سرمایه‌گذاری‌‌های کلانی برای توسعه زیست‌بوم این فناوری در دنیا انجام می‌شود. در ایران نیز پس از تاسیس معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری که حامی زیست‌بوم نوآوری در کشور بوده،‌ ابعاد مختلف نوآوری، ازجمله واقعیت افزوده و واقعیت مجازی مورد توجه قرار گرفته است.

در این راستا با توجه به اهمیت بهره گیری از این فناوری در دنیای امروز و توسعه آن در ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی ستاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از شرکت هایی فعال و طرح های تخصصی در این حوزه سعی بر توسعه این فناوری در کشور دارد.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه