در همین راستا مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو در نشست خبری از یک موفقیت ملی در حوزه صنعت پتروشیمی خبر داد و گفت: همان‌طور که می‌دانید تنها کاتالیزور تولید اتیلن در سراسر جهان کاتالیست هیدروژناسیون استیلن است که توانایی تولید آن فقط در اختیار چند شرکت خارجی بوده و حدود ۳۵ سال بود که این نوع کاتالیست را مجتمع‌‌‌های پتروشیمی‌‌‌ایرانی از شرکت‌های خارجی وارد می‌کردند. کاتالیست هیدروژناسیون استیلن به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین کاتالیست‌‌‌هایی شناخته می‌شود که در صدر کالاهای تحریمی ‌‌‌جای گرفت به طوری که هدف از این تحریم ضربه زدن به شرکت‌های ارزش‌آفرین در صنعت پتروشیمی‌‌‌ بوده است.  امیرهومن کریمی‌‌‌وثیق گفت: در صنعت پتروشیمی‌‌‌دو نوع گاز داریم؛ این دو شامل گاز اتیلن و گاز سنتز می‌شود و بر کسی پوشیده نیست که هر کشوری بتواند توانایی تولید گاز اتیلن و سنتز را داشته باشد همه صنعت پتروشیمی‌‌‌ را در اختیار دارد و می‌توان گفت شرکت نفت و گاز سرو، صنعت پتروشیمی ‌‌‌را از این دو گاز خودکفا کرده است و این صنعت پتروشیمی ‌‌‌ایران است که به خودکفایی قابل افتخاری دست یافته است.

خلق صنعت به جای کارخانه‌‌‌داری

کریمی‌‌‌ وثیق در پاسخ به این سوال که آیا این سوال درست است که ایران به واسطه فعالیت‌‌‌های شرکت نفت و گاز سرو به دانش فنی تولید محصولی استراتژیک دست پیدا کرده است که در حال حاضر می‌تواند آن را صادر کند، بیان کرد: مفهوم شرکت دانش‌بنیان دقیقا همین است، ما یک زمان می‌‌‌رویم کارخانه‌‌‌ای می‌‌‌خریم، ولی یک زمان یک صنعت را خلق می‌‌‌کنیم؛ شرکت نفت و گاز سرو صنعت خلق کرده است. وقتی صنعت خلق می‌‌‌کنید، هر چیزی را می‌تواند به‌‌‌دست آورد و خلق کند. ما خودرو نمی‌توانیم خوب تولید کنیم چون صنعتش را نداریم، چون ما در این حوزه کارخانه‌دار بودیم، و نمی‌توانیم با فضا و خواسته‌‌‌های مشتری پیش برویم، ولی خداراشکر در حوزه کاتالیست، ما خلق کردیم، ایده داشتیم، تولید کردیم، و خروجی آن این بوده است که توانستیم کیفیت خودمان را حفظ کنیم، مشتری‌‌‌های داخلی و خارجی ما از محصولمان راضی بوده‌‌‌اند که هر روز نیز بیشتر می‌‌‌شوند، البته آنها دوستان ما هستند تا مشتری. چون این صنعت به کمک و درایت این بزرگان شکل گرفته است. در خارج از کشور نیز این مسیر اتفاق افتاده است.

نقش‌‌‌آفرینی شرکت در دانش‌‌‌بنیان

مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو افزود: خبرهای خوبی از صادرات مجدد کاتالیست داریم که منتظر به نتیجه رسیدن آنها هستیم تا شاهد ارزآوری مضاعفی از سوی صنعت دانش‌بنیان برای کشور باشیم.  وی با بیان اینکه بومی‌‌‌سازی کاتالیست توسط شرکت نفت و گاز سرو در ایران ۱۰ سال به طول انجامید افزود: از اواسط دهه ۹۰ به واسطه تکمیل زنجیره کاتالیست‌‌‌های فولادی و کاتالیست‌‌‌های تولید گاز سنتز، شرکت‌های خارجی از بازار ایران کنار گذاشته شدند و به عبارتی اعتماد به محصولات شرکت نفت و گاز سرو دوچندان شد و این مسیر در خارج از کشور نیز با تلاش‌‌‌های چند ساله اتفاق افتاد به طوری که در سال ۱۳۹۹ اولین صادرات این شرکت انجام شد و در حضور بازیگران اصلی کاتالیست چون سودکمی، تاپسو و جانسون متی توانستیم به واسطه قیمت و کیفیت کاتالیست برنده مناقصه مربوطه باشیم و پالایشگاه بصره عراق با محصول شرکت نفت و گاز سرو وارد مدار شد که در همان سال به عنوان صادرکننده نمونه ملی معرفی شدیم و این مسیر با صادرات کاتالیست به کشور ونزوئلا ادامه پیدا کرد، به طوری که سفارش‌های مجدد طی این چند سال نیز دریافت شد و تیم‌‌‌های فنی این شرکت در حال حاضر در این کشور و در مجتمع‌‌‌های مختلف آن حضور فعال دارند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو با بیان اینکه ۸ میلیون دلار صادرات کاتالیست به کشور ونزوئلا و ۲ میلیون دلار به عراق داشته‌‌‌اند، افزود: بخش عمده صادرات شرکت نفت و گاز سرو به کشور روسیه بوده است. به طوری که صادرات کاتالیست توسط این شرکت به روسیه بیش از ۲۰ میلیون دلار بوده است و وزارت نفت در گزارش‌‌‌های خود از این اقدام ملی به عنوان یک دستاورد بزرگ تاریخی همواره یاد می‌‌‌کند. که البته فعالیت‌‌‌های صادراتی شرکت نفت و گاز سرو به روسیه از ۵سال گذشته آغاز شده و همین امروز که با شما صحبت می‌‌‌کنم در سه مجتمع فولاد و پتروشیمی ‌‌‌روسیه کارشناسان فنی شرکت نفت و گاز سرو در حال راه‌‌‌اندازی واحدهای این کشور هستند، این به‌گونه‌‌‌ای است که بزرگ‌ترین پتروشیمی‌‌‌ تولیدکننده اوره و آمونیاک جهان نیز با کاتالیست‌‌‌های ایرانی شرکت نفت و گاز سرو وارد مدار تولید خواهد شد. که به گفته رئیس پارک فناوری نفت، امروز روسیه به جای پهپاد، به کاتالیست ما وابسته است. نقطه حائز اهمیت این است که کشور روسیه در حضور شرکت‌های چینی از شرکت سرو با قیمت بالاتر خرید می‌‌‌کند. حتی در حضور شرکت‌های اروپایی نیز از شرکت سرو خرید می‌‌‌کنند و آن هم البته به دلیل  بی‌اعتمادی است که نسبت به آنها دارند.

توسعه کارخانه‌های تولید کاتالیست در ایران

کریمی‌‌‌ وثیق با اعلام اینکه ما در حال اضافه کردن کاتالیست‌‌‌های جدید به سبد محصولات هستیم، بیان کرد: با یک شیب خوب در حال توسعه فضای تولید و ساخت کاتالیست در کشور هستیم، همچنین در حال نوآوری تکنولوژی تولید کاتالیست در کشور بوده به طوری که در این راستا در حال ارتقای کیفیت کالاهای خود با تغییر فرمولاسیون‌‌‌هایی هستیم که از سوی واحد تحقیق و توسعه به آنها دست پیدا کرده‌‌‌اند.

اجحاف در حق تولیدکنندگان در حوزه برق و گاز

امیرهومن کریمی ‌‌‌وثیق که عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات صنعت نفت ایران است، با گلایه از عدم‌تناسب‌سازی در حوزه رسیدگی به مسائل تولید از سوی دولت و وزارت صمت گفت: به عنوان عضوی از خانواده تولیدکنندگان این را بگویم که با تمام این توانمندی‌‌‌ها و دستاوردهایی که داشتیم واقعیت این است که شرایط تولید سال به سال برایمان سخت‌‌‌تر می‌شود، در بخش برق و گاز به ما ظلم می‌شود و  در حقمان اجحاف می‌شود، به‌نظرم نگاهی که در این حوزه وجود دارد نگاه ارباب-رعیتی است چرا که هیچ کسی نه پاسخگو است و نه جواب پرسشگری ما را می‌‌‌دهد و می‌توانم بگویم در ماه‌‌‌های باقی مانده از سال واقعا شرایط دشواری را از این بابت خواهیم داشت. که اگر نهادهای حکومتی و دستگاه‌‌‌های اجرایی توجه ویژه به این موضوع نداشته باشند ما  به تنهایی قادر به ادامه این مسیر نخواهیم بود.

نگاه ویژه به افزایش راندمان در حوزه فولاد

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با نقش‌‌‌آفرینی در حوزه فولاد گفت: در سال گذشته توانستیم برای نخستین بار در صنعت فولاد جهان، کاتالیستی تولید کنیم که بدون نیاز به تغییر تجهیزات ثابت بخش ریفرمر تا ۵درصد راندمان تولید فولاد را افزایش دهد و این به واسطه تغییراتی بود که همکاران بنده در واحد تحقیقات و تولید در کاتالیست ایجاد کرده بودند و از طول عمر بیشتری نیز برخوردار است و این به معنای این است که شرکت نفت و گاز سرو نگاه ویژه‌ای به محصولات فعلی با دید بهبود مستمر دارد، به طوری که تولید این محصول در حال حاضر انجام و این محصول برای استفاده صنعتی در ریفرمر فولادی مجتمع فولاد میانه ارسال شد، در این میان سایر شرکت‌های فولادی نیز به استفاده از این کاتالیست جدید فولاد که با عنوان کاتالیست بهبود یافته شناخته می‌شود، نگاه مثبتی داشته‌‌‌اند.

منبع: دنیای اقتصاد