• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

نیازمند نهضت تعریف مساله در کشور هستیم/طرح‌های پیشران فناوری تدوین می‌شود

یکشنبه ۲۰ام فروردین ۱۴۰۲
مدیر

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تعریف نشدن مسایل و مشکلات بخش صنعت را از چالش‌های پارک های علم و فناوری دانشگاه‌ها دانست و گفت: نیازمند نهضت تعریف مساله در کشور هستیم.

سید فرهنگ فصیحی درخصوص مشکلات پیش روی پارک های علم و فناوری افزود: صاحبان مساله در دستگاه های اجرایی در بخش های مختلف به ویژه صنعت تمرینی از تعریف مشکلات حوزه کاری خود ندارند.

وی ادامه داد: تعریف مساله یک هنر است. این که بتوانیم بگوییم که مساله مورد نظر دقیقا چیست و چه کمبودی وجود دارد و به چه توانی نیاز داریم. این باعث می شود که ۵۰ درصد راه طی شود و این کار باعث می شود، همه توان به سمت نیازها همسو شود.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: اگر وزارت نفت و شرکت های تابعه به طور دقیق اعلام کنند که در این بخش به چه تجهیزات، به چه میزان و به شکل و با چه قیمت و در چه بازه زمانی نیاز دارند، توان تولید و عرضه این تجهیزات در داخل کشور وجود دارد.

فصیحی یادآور شد: بخش صنعت معمولا وقتی قرار است طرح بزرگی اجرا شود، نیازهای خود را اعلام می کند که این باعث بروز مشکلاتی می شود ،چرا که در زمان محدود نمی توان فناوری را به محصول رساند.

وی ادامه داد: بنابراین نیازمند نهضت تعریف مساله در کشور هستیم. مقامات و مسوولان بخش های دولتی و خصوصی باید زمانی را بگذارند و مسایل را پیش بینی کنند و جلوتر از وضعیت موجود را ببینید و تلاش کنند مسایل را به موقع اعلام کنند تا پژوهشگر، فناور و شرکت های دانش بنیان بتوانند برای تامین آن نیاز برنامه ریزی کنند.

مسایل مورد نیاز بخش صنعت  بخش اصلی طرح های پیشران فناوری

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین گفت: برای حل مسایل و مشکلات در حال تعریف طرح های پیشران فناوری هستیم، طرح پیشران فناوری به این معنی که این طرح‌ها مسایل مورد نیاز کارفرماهای مهم به ویژه در حوزه نفت و گاز را در برمی‌گیرد. مسایلی مانند طراحی و مهندسی که آنها را تعریف می کنیم و به مجموعه ها و شرکت های مستقر پارک ارجاع تا روی آنها کار کنند.

فصیحی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه تجهیزات پزشکی این ارتباط ایجاد شده که بتوانیم تعدادی از طرح های ارزبر وزارت بهداشت را با توجه به توانی که در زمینه مهندسی پزشکی داریم روی آنها کار کنیم.

مشکل تامین منابع همیشه موضوع جدی بوده است

فصیحی در ادامه این گفت و گو بودجه، فضا و منابع را چالش های پارک های علم و فناوری بیان کرد و گفت: تمام بودجه پارک های علم و فناوری طبق آمار وزارت علوم معادل نصف بودجه دانشگاه تهران است که این حتما چالش زا است.

وی افزود: اگر سرمایه اولیه خوبی به پارک ها تزریق شود، آنها می توانند به شکل مولد این بودجه را در آینده تامین کنند و از بودجه دولتی بی نیاز شوند. ظرفیت خوبی در پارک های علم و فناوری وجود دارد و مشکل تامین منابع همیشه موضوع جدی بوده است.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: فضای فیزیکی هم می تواند به پارک ها کمک کند تا بتوانند شرکت های بیشتری را در خود جای دهند که بیشتر پارک های دانشجویی این مشکل را دارند.

هنوز جای کار زیادی درمورد تسهیلات قانونی برای پارک ها وجود دارد

فصیحی با بیان این که از ظرفیت قانونی خوبی برخوردار هستیم، گفت: قانون جهش تولید که اخیرا تصویب شد قانون خوبی است اما هنوز هم جای کار برای تسهیلات قانونی پارک ها در بعضی زمینه ها وجود دارد.

وی ادامه داد: در زمینه استقرار شرکت های بزرگ دانش بنیان در پارک های علم و فناوری دانشگاه ها با توجه به محدودیت فضای آنها باید عضویت مجازی ایجاد شود، یعنی مجموعه های بزرگ تر را که پارک ها لزوما نمی توانند در خود جای دهند به عضویت خود در آورند و آن شرکت ها بتوانند از مزایای قانونی عضویت به جز استقرار در دانشگاه ها استفاده کنند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: با عضویت مجازی به طور طبیعی میزان اقبال پارک ها بیشتر می شود و پارک های علم و فناوری دانشگاه ها می توانند این زنجیره ارزش خدمات را کامل تر کنند.

تامین مالی و جذب سرمایه گذار نگرانی شرکت های دانش بنیان 

فصیحی در ادامه یکی از نگرانی‌های شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری دانشگاه ها را تامین مالی و جذب سرمایه گذار عنوان کرد و گفت: البته چالش اصلی تلاطم اقتصادی کشور است چرا که خیلی از شرکت ها با سرمایه گذاران در ارتباط بودند، اما سرمایه گذاران به خاطر نوسانات ارزی، کنار کشیده اند.

وی یکی دیگر از چالش های بزرگ شرکت های دانش بنیان را ارتباط با مجموعه های دولتی و تامین نیروی انسانی عنوان کرد و گفت: نیروی انسانی متخصص در حال مهاجرت است و در حال حاضر این مهاجرت زیادتر هم شده و خیلی شرکت ها در حوزه «ای تی» به مشکل برخورده اند.

محصولات فناورانه نتیجه پایان نامه ها است

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین درباره برنامه های پارک علم و فناوری این دانشگاه اظهار داشت: بیشتر طرح هایی که به این پارک می آید و از آنها حمایت می کنیم، در واقع خروجی پایان نامه ها، رساله های دکتری است که نتیجه آن یک محصول فناورانه شده است.

فصیحی افزود: تمام پایان نامه ها به سمت نیاز محور شدن در حال حرکت است یعنی براساس نیازی که در جامعه است، تعریف می شوند و به دانش فنی دست پیدا می کنند و همان را با حمایت های پارک تبدیل به یک شرکت فناور می کنیم.

وی ادامه داد: بیشترین موضوعات پایان نامه ها در بخش های شیمی، پتروشیمی و موادمعدنی با توجه به رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شود، است. در حوزه مکانیک کارهای موثری از دانشگاه داریم. در حوزه صنایع برق و قدرت و الکترونیک طرح های خوبی داریم که همه آنها خروجی پایان نامه های دانشگاه هستند که سریز آنها در پارک تبدیل به شرکت دانش بنیان شده است.

وی افزود: در صنعت نفت و گاز هم یکی از شرکت های مستقر پارک موفق شده است قرارداد پروژه افزایش بهره برداری از چاه ها را با مجموعه نفت کشور امضا کند و اولین مجموعه ای است که در این زمینه موفق به بستن قرارداد شده است.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از بزرگ ترین و فعال ترین پارک‌های علم و فناوری از میان ۱۲ پارک دانشگاهی در کشور است که ۲۴۰ واحد فناور در آن مستقر هستند که نیمی از آنها دانش بنیان هستند.

فصیحی یادآور شد: هشت مرکز نوآوری وابسته به دانشکده های دانشگاه فعال هستند که پنج مرکز آن تخصصی است. تعدادی مراکز نوآوری هم در همکاری با مجموعه های صاحب مساله یعنی شرکت ها و دستگاه در این پارک حضور دارند.

وی تصریح کرد: شرکت ها و واحدهای فناور مستقر در این پارک بیشتر در حوزه های نفت و گاز، مهندسی پزشکی، عمران، ‌پلیمر، شیمی و نساجی فعالیت می کنند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این که در سال های اخیر موضوع تشکیل ناحیه نوآوری دانشگاه امیرکبیر مطرح است، گفت: با توجه به اینکه در همسایگی دانشگاه مجموعه‌های مختلف و متنوعی از دستگاه های اجرایی و نهادهای صنعتی و اقتصادی حضور دارند تشکیل ناحیه نوآوری در دستور کار قرار گرفت که اقدامات آن به سرعت در حال پیشرفت است تا بتوانیم در ارتباط با این مجموعه ها به حل مسایل آنها کمک کنیم.

فصیحی افزود: به دلیل این که در همسایگی این دانشگاه مجموعه ای از بانک ها و مراکز بورس و صندوق‌های متعدد وجود دارد، بدنبال این هستیم که بتوانیم یک شبکه از این نهادها را برای حمایت از مجموعه های فناور تشکیل دهیم. برای این کار صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه که ۲ سال از تشکیل آن می گذرد، محوریت این کار را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: برای این که مجموعه‌های فناوری این پارک بتواند با سرعت بیشتری رشد کنند و شانس کسب و کار موفقیت آنها بالاتر برود برنامه های متنوعی پیش بینی کرده است که از جمله مربی گری و مشاوره های فنی، مشاورهای حقوقی و فنی، ارائه خدمات آموزشی، معافیت های مالیاتی و در کنار آن حمایت مالی از طریق صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه است.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این که این پارک علم و فناوری متعلق به دانشگاه است، یادآور شد: حدود ۶۰۰ عضو هیات علمی در حوزه های مختلف دانشگاه داریم که آنها می توانند در زمینه مربی گری و مشاوره‌های فنی به واحدهای مستقر در پارک کمک کنند.

فصیحی همچنین گفت: برای توسعه فضای همکاری با دیگر پارک‌ها شبکه‌ای را با مجموعه‌های همکار مانند دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی کردیم که به گسترش فضای پارک علم و فناوری کمک می کند.

وی افزود: ساخت فضای جدید پارک علم و فناوری در دستور کار دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. همچنین فضایی را هم برای مجموعه‌هایی که کار تولیدی می کنند در شهریار با همکاری مقامات محلی در نظر گرفتیم که در حال گسترش آن هستیم.

تانا اکوسیستم نوآوری استان‌ها است

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه درمورد رویداد تانا که با همکاری پارک علم و فناوری چهار دانشگاه در تهران برگزار شد، گفت: تانا اکوسیستم نوآوری استان‌ها است که برگزاری آن به ابتکار وزارت علوم از سال گذشته شروع شد.

فصیحی افزود: در این رویداد مسایل و مشکلات صنایع با محوریت پارک های علم و فناوری دانشگاه ها و شرکت‌هایی که توان عرضه کار دارند، بررسی شد. همچنین در این رویداد صاحبان مساله با شرکت های دانش بنیان آشنا و در کنار هم قرار می گیرند چرا که در حالت طبیعی شاید برقراری ارتباط بین صنعت و مجموعه های صاحب توان دانش فنی سخت باشد.

وی افزود: تاکنون ۲۰ رویداد در استان ها برگزار شده است و در تهران هم به دلیل گستردگی و مشکل بودن نیازها و شناسایی آن چهار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی و صنعتی امیرکبیر قرار شد این رویداد را برگزار کنند که هر پارک یک موضوعی را دنبال کند و پارک علم و فناوری دانشگاه امیر کبیر حوزه مدیریت سبز و زیست محیطی را دنبال می کند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این که رویداد تانا رویداد مهمی است، گفت: در این رویداد مجموعه های جوان و با استعداد توان خود را برای حل مشکلات در برابر سرمایه گذاران و داورانی که درموردکار آنها نظر می دهند عرضه می کنند. دبیرخانه پارک ارایه ها را برای شبکه سرمایه گذاران خود ارسال می کند.

فصیحی خاطرنشان کرد: برگزاری این رویداد موجب تشویق مجموعه های فناور برای کار کردن روی مسایل واقعی کشور می شود و از طرف دیگر صاحب صنایع می توانند مسایل خود را عرضه کنند چرا که بسیاری اوقات صاحبان دستگاه ها و صنایع توانمندی ارائه نیازهای خود را ندارند که در این گونه رویدادها این اتفاق می افتد.

منبع: ایرنا

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه