نهایی شدن صدور مجوز کسب و کار ۶ دستگاه و تعلل ۲۴ دستگاه دولتی+جدول ‌

پنجشنبه ۱۲ام اسفند ۱۴۰۰
مدیر

اطلاعات به دست آمده از وضعیت صدور مجوزهای کسب‌وکار نشان می‌دهد ۶ دستگاه تکالیف قانونی خود را انجام داده‌اند و هم‌چنان ۲۴ دستگاه وضعیت رو به رشدی برای نهایی کردن مجوزها و صدور آن از طریق درگاه ملی مجوزها ندارند.

در روزهای اخیر رئیس جمهور به همه دستگاه‌ها در رابطه با ساماندهی مجوزهای کسب وکار در زمان مقرر شده اولتیماتوم داد.

رئیس جمهور، گریزی به شعار سال با عنوان ‌تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها‌ زده و گفته بود: «‌یکی از موانع جدی کارآفرینی و تولید، تعلل در صدور مجوزهای کسب‌وکار است که موجب توقف تولید و نارضایتی زیاد می‌شود. تسهیل و کاهش زمان صدور مجوزهای کسب‌وکار از برنامه‌های دولت و خواست مردم بوده و الان نیز به قانون تبدیل شده است. همه دستگاه‌ها باید فرآیند صدور مجوزهای کسب‌وکارها را تا زمان مقرر سامان دهند و این ساماندهی با قدرت و بدون مسامحه انجام شود. دولت پشتیبان سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و کسب‌وکارهای حلال است.»

اهتمام جدی رئیس جمهور برای تحقق ساماندهی صدور مجوزهای کسب و کار ستودنی و قابل تقدیر است و این مسئله به متولیان کمک خواهد کرد تا با ابزار قدرت اجرایی و قانونی به دنبال تحقق آن باشند.

براساس آخرین اطلاعاتی که به فارس رسیده وضعیت عملکرد دستگاه‌ها برای بهبود صدور مجوزهای کسب وکار تشریح شده است.

گزارش میزان پیشرفت دستگا‌ه‌ها در تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار تا ۷ اسفند نشان می‌دهد ۶ دستگاه در بخش‌های مختلف مجوزهای خود را نهایی کرده‌اند و قرار است حداکثر تا ۱۰ اسفند صدور مجوزهایشان به درگاه ملی مجوزها متصل شود.

۱- بخش مشاغل خانگی وزارت گردشگری ۵۷ مجوز را نهایی کرده و تا ۱۰ اسفند به درگاه ملی مجوزها می‌پیوندد.

۲- همه ۵۷ مجوز وزارت اقتصاد به تایید هیات مقررات زدایی رسید و امروز به درگاه ملی مجوزها متصل می‌شود.

۳- سازمان انرژی اتمی ۴۵ نوع مجوز صادر می‌کند که همه آنها به تایید رسیده اما زمانی برای اتصال به درگاه ملی مجوزها مشخص نشده است.

۴- سازمان غذا و دارو در بخش مشاغل خانگی تاییده همه مجوزهای خود را دریافت کرده و تا ۱۰ اسفند به درگاه ملی مجوزها می‌پیوندد.

۵- وزارت ورزش و جوانان نیز تنها ۵ مجوز کسب و کاری دارد که ۱۰۰ درصد آن تایید شده و مشخص نیست چه زمانی به درگاه ملی مجوزها متصل می‌شود.

۶- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز ۳ مجوز کسب و کاری دارد که به تایید هیات مقررات زدایی رسیده و برای اتصال به سامانه هنوز وضعیت مشخصی ندارد.

طبق اطلاعات جدول بخش مشاغل خانگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تایید ۹۹ درصد مجوزهایش در جایگاه هفتم قرار دارد و احتمالا تا ۱۰ اسفند به درگاه ملی مجوزها متصل خواهد شد.

بعد از آن، بخش مشاغل خانگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در جایگاه هشتم قرار می‌گیرد که از ۵۷۸ مجوزی که صادر می‌کند تاکنون ۲۹۹ مجوز معادل ۵۲ درصد آن تایید شده است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رتبه نهم را به خود اختصاص داده و از ۵۱ مجوز ۲۶ مورد آن یعنی ۵۱ درصد کل مجوزها را نهایی کرد.

پیش از این امیر سیاح اخیراً در مورد وضعیت وزارت ارشاد گفته بود: همه دستگاه‌ها از پنج‌شنبه گذشته به واسطه ورود گسترده رسانه‌ها پای کار آمدند. همچنین با تاکید رئیس جمهور برای اتصال به درگاه ملی مجوزها، شاهد هستم که فایل‌ها و اطلاعات از دستگاه‌ها به وزارت اقتصاد می‌رسد. تا پیش از این اوضاع خیلی خوب نبود ولی قرار است از این به بعد وضعیت همکاری دستگاه‌ها خوب بشود.

یکی از معضلات صدور مجوزهای کسب وکار تعارض منافع است زیرا برخی سیاست‌گذاران و آنهایی که مقررات وضع می‌کنند دست بر کسب و کار همان مشاغل دارند و از این رو امکان رقابت و باز شدن فضا را به دیگران یا نمی‌دهند و یا آنکه بسیار سخت و طاقت فرسا است.

رئیس مرکز مطالعات، پایش و بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد در این باره معتقد است:‌ اینکه هم صنف بخواهد متقاضی جدید را ارزیابی کند تعارض منافع خواهد داشت و نوآوران و فناوران را فراری می‌دهد زیرا آنها در چرخه صدور مجوز به فناوری جدید بها نمی‌دهند و به همین علت در کشور ما امثال بیل گیتس‌ها ظهور و بروز ندارند.

وی به رویکرد وزارت اقتصاد و هیات مقررات زدایی در باب صدور مجوز عنوان کرده است: به دنبال زمان‌دار شدن مجوز‌ها هستیم و اینکه شرایط دریافت هر مجوز غیر قابل تفسیر و در عین حال شفاف باشد.

منبع: فارس

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه