• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

نقش آموزش‌های مهارتی جوار کارگاهی برای اشتغال در حوزه صنعت

شنبه ۵ام شهریور ۱۴۰۱
مدیر

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارائه آموزش‌های مهارتی در ۲ هزار و ۲۰۰ مرکز جوار کارگاه در سراسر کشور و تأثیر ملموس آن بر افزایش توان فنی و پایداری اشتغال در حوزه صنعت خبر داد.

غلامحسین حسینی نیا» اظهار داشت: تجربه و مطالعات نشان می‌دهد که بهترین شیوه آموزش، آموزش در محیط واقعی کار است و ۳۰ درصد از آموزش‌های مهارتی ارائه شده از طریق این سازمان به‌صورت تئوری و ۷۰ درصد آموزش‌ها به‌صورت عملی است و افراد در آموزش محیط واقعی کار به واحدهای کارگاهی معرفی شده و تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به نقش مهم اصناف در آموزش مستقیم محیط واقعی کار، گفت: ما آموزش و ارتقای مهارت نیروی کار را در مراکز جوار و بین کارگاهی دنبال می‌کنیم و تا ابتدای دولت سیزدهم ۵۴۷ مرکز جوار کارگاهی داشتیم اما حالا این رقم به ۲ هزار و ۲۰۰ واحد رسیده و امید ما این است که هر کارخانه یک مرکز جوار کارگاهی داشته باشد همچنین به دنبال کیفیت افزایی این مراکز نیز هستیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اذعان داشت: مراکز جوار کارگاهی از لحاظ تجهیزات آموزشی، مستقل از جریان خط تولید است، ولی مرکز آموزش بین کارگاهی در بین دو واحد تولیدی، به‌منظور آموزش مهارت‌های شغلی توسط صنایع بزرگ ایجاد می‎شود. مراکز آموزش جوار تحت نظارت کارخانه و در قالب استانداردهای مهارت‌آموزشی سازمان فعالیت می‌کنند.

وی توسعه مهارت‌آموزی در صنایع و بنگاه‌های اقتصادی و بروز رسانی مهارت شاغلین را از اهداف برجسته این طرح برشمرد و افزود: بیش از ۶ میلیون و ۸۶۸ هزار نفر از  اول مردادماه سال گذشته تا اول مرداد امسال آموزش‌های مهارتی را در مراکز بین کارگاهی و جوار کارگاهی کسب کردند که در این زمینه رشد ۱۵۲ درصدی داشته‌ایم.

 حسینی نیا با اعتقاد بر اینکه، آموزش هزینه نیست بلکه میانبری برای دستیابی به بهره‌وری بیشتر، است، اظهار داشت: از تاریخ مذکور تعداد ۲ هزار و ۲۰۰ مرکز بین کارگاهی و جوار کارگاهی در کشور به ارائه آموزش‌های متناسب با نیاز خط تولید و اصناف می‌پردازند که نسبت به زمان مشابه با رشد ۶۳۳ درصدی روبرو بوده‌ایم.

وی هدف مراکز بین کارگاهی و جوار کارگاهی را توانمندسازی افراد، یعنی کارگران و تکنسین ها برای افزایش بهره وری برشمرد وبیان داشت: آموزش فنی و حرفه ای یعنی مرتبط کردن آموزش با دنیای کار و در این شرایط اگر بخواهیم از آموزش کارگران و کارکنان، به عنوان رکن بهره وری در سازمان ها و اصناف کمک بگیریم، باید موضوع آموزش کارگاهی را جدی گرفته و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

حسینی نیا با تأکید بر ضرورت تبدیل مهارت‌آموزی به فرهنگ عمومی و گفتمان غالب در جامعه، تصریح کرد: سرمایه‌های انسانی به مدد آموزش توأم با پرورش خواهند توانست توانایی‌های نامحدود خود را در میدان عمل به منصه ظهور برسانند.

منبع: ایرنا

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه