• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در ارتقای کیفیت حکمرانی کشور پررنگ می‌شود

سه شنبه ۳۱ام خرداد ۱۴۰۱
مدیر

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در مراسم امضای تفاهم‌نامه ایجاد خانه خلاق و نوآوری دیوان محاسبات که با هدف ورود نوآوری شرکت‌های خلاق به عرصه حکمرانی به امضای طرفیت رسید، تاکید کرد: نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در ارتقای کیفیت حکمرانی کشور پررنگ می‌شود.

سورنا ستاری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری راه‌اندازی خانه خلاق و نوآوری دیوان محاسبات که با حضور مهرداد بذرپاش رئیس دادستان کل دیوان نمایندگان مجلس و مدیران حوزه حکمرانی و سیاستگذاری کشور برگزار شد، ایجاد خانه خلاق و نوآوری را فرصتی برای رسوخ نوآوری به حوزه حکمرانی، سیاستگذاری و نظارتی کشور دانست و گفت: نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در ارتقای کیفیت حکمرانی کشور پررنگ می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که اجرایی و عملی شدن قانون جهش تولید که به تازگی ابلاغ شده است، باید مورد توجه همه بخش‌ها و دستگاه‌های کشور قرار بگیرد و دیوان محاسبات در این روند نقشی راهبردی و حمایتی ایفا می‌کند، ادامه داد: قانون جهش تولید دانش‌بنیان حاصل یک دهه تلاش، بیش از سه سال پیگیری مستمر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نقش آفرینی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است؛ قانونی که راه پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را هموار می‌کند و افق تازه‌ای را فراروی زیست‌بوم فناوری و نوآوری قرار می‌دهد.

وی با تاکید بر این که توسعه نوآوری با بودجه منبع محور محقق نمی‌شود و پاسخ آن در ایجاد زیست بوم است، گفت: باید فرهنگ و رویکرد ما در آموزش و پژوهش، تحول یابد و اگر کشوری در آموزش و پژوهش هزینه می‌کند و نتیجه آن را در اقتصاد و توسعه کشور مشاهده نمی‌کند، حتما باید به دنبال بازنگری رویکردهای جاری و اصلاح چرخه آموزش تا اقتصاد باشد.

ستاری ادامه داد: به مثابه اقیانوس که زیست‌بومی مناسب برای رشد و ارتقای ساکنان آن است، باید زیست بومی را برای پرورش خلاقیت‌ها و نوآوری، فضایی را که به طور طبیعی و پویا رشد کنند، ایجاد کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، یکی از اولویت های مهم و راهبردی کشور را کشاورزی دانست و افزود: کشاورزی موضوعی است که رهبر فرزانه انقلاب، تأکید و عنایتی ویژه روی آن دارند، اما چرا در رسیدن به ایده‌آل‌ها و نقطه مطلوب در این حوزه فاصله داریم؟ این در حالی است که بزرگ‌ترین پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در حوزه کشاورزی را در اختیار داریم. مهم ترین علت این کاستی، ساختارهای فکری حاکم بر پژوهش، تصدی گری و اجرا در کشور است. در معاونت علمی وفناوری به دنبال اصلاح و تحول این رویکرد هستیم.

ستاری با بیان این‌که چنین تحولی در ساختار حکمرانی، اقتصاد و فرهنگ کشور با ورود سرمایه گذار بخش خصوصی به پژوهش اتفاق می‌افتد، افزود: محصول کارآمد، رقابتی و اثرگذار، محصول دستاورد بخش خصوصی در پژوهش محصول‌محور و کارآمد است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که تمامی بخش‌های کشور از جمله ساختار سیاست‌گذاری، حکمرانی و نظارتی می‌باید خود را در یک مبارزه تمام عیار، با فرهنگ و رویکردهای ناشی از اقتصاد منبع‌محور، نفتی و وارادتچی احساس کنند، ادامه داد: ما در کشور یک دشمن مشترک داریم که همین فرهنگ ناشی از اقتصاد نفت‌محور است. همه باید دست به دست هم و هم دل به مبارزه با این دشمن مشترک کشور برخیزیم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت حمایت، تسهیل‌گری و اصلاح رویکردها نسبت به فعالان زیست‌بوم نوآوری، گفت: رییس جمهوری، در سفر اخیرشان به استان اصفهان، از شرکت‌های دانش‌بنیان از یک شرکت تولیدکننده ایکس ری کامیونی بازدید کردند. این شرکت یکی از حیاتی‌ترین نیازهای گمرکات کشور را که ارزبر و محصولی راهبردی است، تولید کرده؛ اما برای استفاده و بهره‌برداری از محصول خود با چالش‌های بسیاری مواجه است. مبارزه فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری، یک مبارزه با یک ساختار مستحکم شده نفتی است و تفکرات این حوزه، سدهای محکمی در مقابل نوآوری هستند و همه باید برای پیروزی در مقابل چنین ساختاری، با تمام وجود ایستادگی کنیم.

ستاری با بیان این که قانون جهش تولید دانش بنیان را مترقی و آینده‌ساز شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق است، گفت: اجرای صحیح این قانون، بسیاری از این ساختارهای صلب و نادرست فعلی را دستخوش تحول و بهبود می‌کند. برای اجرای این قانون تمام توان خود را به کار بسته ایم و در این میدان مبارزه فرهنگی، ضمن به کار بستن توان خود، نیازمند تعامل و همکاری تمامی دستگاه‌ها از جمله دیوان محاسبات برای جزم کردن عزم دستگاه ها برای تحول و مجال دادن به ورود نوآوری به دستگاه‌ها هستیم.

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، این تفاهم نامه همکاری در راستای حمایت از ایجاد و راه اندازی خانه خلاق و نوآوری دیوان محاسبات، جهت حضور شرکت‌ های دانش بنیان و و خلاق در حوزه نظام حکمرانی،  بستر سازی و تأمین نیازها از طریق بهره گیری از ظرفیت اندیشکده های جامعه دانشگاهی و هیأت های اندیشه ورز، خانه های خلاق و نوآوری در جهت حل چالش‌ها و مسائل پیش رو از طریق بکارگیری فناوری نرم و تنظیم گری به امضا رسید.

منبع: ایسنا

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه