• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

مسئول هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری و کارخانجات گیلان: کار گروه های اجرایی در سازمانهای دولتی پیرامون رفع موانع تولید استان ادغام بشوند

پنجشنبه ۵ام خرداد ۱۴۰۱
مدیر

مسئول هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری و کارخانجات گیلان با تاکید بر این که کارگروهای موازی رفع موانع تولید و‌ رونق تولید در استان  باید ادغام بشوند، گفت: هیئت اندیشه ورز بسیج کارگران و کارخانجات در استان، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین  برای توسعه پایدار تولید و افزایش اشتغال با همفکری متخصصین حاضر در هیات در زمینه ارائه راهکارها کمک حال مدیران دولتی و واحدهای تولیدی در استان خواهد بود.

همایون معصومی در تبیین جایگاه هیئت های اندیشه ورز سپاه، اظهار کرد : رهبر انقلاب اسلامی، سوم آذر ماه ۱۳۹۵ در دیدار بسیجیان که به مناسبت هفته‌ی بسیج برگزار شد، با تأکید بر لزوم برنامه ‌ریزی دقیق و مبتنی بر تشکیل هیئت‌های اندیشه ‌ورز در بسیج به‌ منظور حضور پر قدرت و تأثیر گذار این مجموعه در عرصه ‌های گوناگون جامعه، گفتند: وظیفه‌ این هیئت‌های اندیشه‌ورز در لایه‌های مختلف بسیج، طراحی برای مأموریت‌های مختلف اعم از جنگ سخت و جنگ نرم و سازندگی و خدمات‌رسانی است.

وی خاطر نشان کرد : هیئت های اندیشه ورز، در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری بر مبنای راهبردی عقلانی برای تقویت نهاد های فکر سازی و ایده پردازی است.

این فعال حوزه تولید، ادامه داد: این هیئت ها با مطالعه، برنامه ریزی و تعالی، نیازمند گرد آوری، مستند سازی و جمع بندی ایده ها، تجربیات و دیدگاه های خبرگان و افراد خلاق است تا ضمن استفاده از دستاوردها؛ اندوخته ها و یافته های فکری بتواند به حل مشکلات موجود در فضای کسب و کار و تولید در راستای ترویج روحیه و تفکر انقلابی و اسلامی سازی یاری رساند.

معصومی خاطر نشان کرد: هیئت های اندیشه ورز بسیج، ساختاری تحقیقاتی است که از مجموعه استادان صاحب نظر و باورمند به تعالی علوم انسانی با توان راهبردنگاری، آینده نگری و نگرش عملیاتی تشکیل گردیده است.

وی به تشریح پاره ای از فعالیت های هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری گیلان در ایام شیوع کرونا پرداخت و از جمله این اقدامات را ایجاد شیفت ایثار توسط بسیجیان در کارخانجات استان بدون دریافت دستمزد برای تولید محصولات و هم افزایی بین کارگر و کارفرما و تهیه بسته معیشتی برای کارگران عنوان کرد.

این فعال صنعتی ، واکسیناسیون پرسنل کارخانجات در برابر بیماری منحوس کرونا، کمک به کارگران فاقد بیمه تامین اجتماعی، تجلیل از کارگران نخبه و کارفرمایان برتر حامی کارگر در هفته کار و کارگر و برگزاری یادواره های شهدای کارگری و اجرای مراسمات به مناسبت هفته کار و کارگر، و همچنین برگزاری میز خدمت در واحدهای مستقر در شهرصنعتی با حضور مدیران دستگاهای اجرایی مرتبط و برگزاری جلسات متعدد با حضور مدیران اجرایی در واحدهای تولیدی را از دیگر اقدامات بیان کرد.

معصومی یکی از مهم ترین برنامه های در دست اقدام در سال جاری توسط هیات اندیشه ورز بسیج کارگری سپاه قدس گیلان را پیگیری احیای کارخانجات دارای امکانات اعم از ماشین آلات تولید، آب، برق، گاز و… برای بازگشت به تولید توسط مدیران مربوطه یا اجاره دادن به افراد دارای صلاحیت، اعلام کرد.

مسئول هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری سپاه قدس گیلان ،اعتقاد دارد: با احیای کارخانجات تعطیل شده در استان که حدود ۵۰۰ مورد است، حدود ده هزار نفر تا پایان سال مشغول به کار می شوند که یکی از کارخانجات تعطیل شده ، ” لوازم برقی خودرو تندر ” می باشد که اگر احیاء بشود در گام اول سبب اشتغال به کار حدود ۵۰۰ نفر می شود.

معصومی تصریح کرد: هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری گیلان مسئولیت اجرایی ندارد، همه اعضای هیئت بسیجی هستند و هر جایی که مسئولین کم کاری کنند و به وظایف خودشان درست و صحیح نپردازند، مسائل را علنی نموده و به سمع مردم خواهد رساند.

وی هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری گیلان را متشکل از مدیران کل صمت گیلان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، تامین اجتماعی استان، کانون کار فرمایی، خانه کارگر، شورای اسلامی کار، مدیر عامل شهرکهای صنعتی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، مدیر عامل شهر صنعتی رشت، ریاست سازمان بسیج کارگران و تعدادی از مدیران عامل واحدهای تولیدی ذکر کرد.

معصومی اعتقاد دارد: در راستای تحقق شعار سال و افزایش اشتغال واحدهای تولیدی که با یک شیفت کار می کنند را می توان با کمی تزریق مالی توسط بانکها و افزایش سرمایه در گردش به دو یا سه شیفت کاری ارتقا داد و سپس کارخانجات تعطیل شده احیاء بشوند تا به شعار سال ” تولید و اشتغال ” مورد تاکید مقام معظم رهبری دست یافت.

مسئول هیات اندیشه ورز بسیج کارگری گیلان خطاب به استاندار گفت : ” آقای استاندار وقتی نمایندگان بانکها در جلسات رسمی به شما گزارش می دهند که ما این میزان تسهیلات پرداخت کرده ایم ، دقت کنید و سوال نمایید این تسهیلات دربرگیرنده استمهال بدهی است و یا پرداخت وام جدید به واحد تولیدی است ؟ استمهال بدهی به معنای پرداخت وام جدید نیست.

معصومی از ریاست دادگستری و دادستان استان و استاندار درخواست نمودکه اولویت بالایی برای حل مشکلات تولیدی قائل شوند و بازدید از واحدها را به صورت هفته ای و به صورت جمعی و مشترک به همراه مدیران بانکها از واحدهای تولیدی برگزار نمایند تا نتیجه نهایی حاصل شود.

این فعال حوزه صنعت از شرایط وضعیت بسیار سخت تر در سال جدید پرداخت وام به واحدهای صنعتی نسبت به ده سال اخیر انتقاد کرد و یکی از این شرایط را اعمال کردن در نظر گرفتن معدل موجودی برای واحدهای تولیدی، بیان کرد .

به گفته معصومی  بانکها با مطرح کردن چنین موضوعی عملا هیچ گونه حمایتی از تولید در استان نخواهند داشت.

وی ادامه داد : بانکها چون خوب میدانند که معدل میانگین موجودی یک واحد تولیدی مواد اولیه موجود در انبار و محصول آماده موجود و اسناد دریافتی حاصل از فروش می باشد و شرط داشتن میانگین معدل برای پرداخت تسهیلات برای واحد تولیدی و یا ابتدا پرداخت معوقات سنوات گذشته سپس بررسی جهت تسهیلات، واحدها را به سمت کوچک شدن و کاهش تولید و تعطیلی سوق می دهد.

منبع: کاشف اسرار

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه