فراخوان سومین دوره رقابت علمی کنز منتشر شد

یکشنبه ۸ام آبان ۱۴۰۱
مدیر

سومین دوره رقابت علمی کنز توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با هدف گسترش همکاری در حوزه علم و فناوری‌های جدید و زمینه‌سازی شبکه‌سازی جوانان دانشمند جهان اسلام با حضور ۱۹ پاویون بین‌المللی برای حل چالش‌های موجود فناورانه این پاویون‌ها، امسال برگزار می‌شود.

رقابت علمی کنز با تمرکز و توجه ویژه به جامعه علمی و محققان جوان جهان اسلام به عنوان آینده‌سازان تمدن نوین اسلامی، برگزار می‌شود. در این رقابت، دانشجویان، مخترعان، پژوهشگران و اساتید جوان زیر ۴۵ سال جهان اسلام دستاوردهای علمی و فناوری خود؛ شامل ایده، مقاله، کتاب، اختراع و محصولات جدید را به دبیرخانه رقابت در قالب تصویری ارسال کرده و پس از داوری آثار، از برگزیدگان تقدیر می‌شود.

درون‌مایه اصلی رقابت علمی کنز، جست‌وجوی بهترین راهکارهای علمی و فناوری برای حل مسائلی است که جهان اسلام در آن با مشکل روبرو است.

اولین دوره این رقابت در سال ۱۳۹۷ و در پنج حوزه سلامت، انرژی، اقتصاد، آب و محیط زیست، فناوری اطلاعات و ارتباطات با مشارکت بالغ بر ۶۰۰ فناور و محقق جوان از کشور برگزار شد. دومین دوره این رقابت نیز در سال ۱۴۰۰ در ۶ حوزه آب، محیط زیست و انرژی، بهداشت و فناوری پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، اقتصاد، بانکداری و تامین مالی، حمل و نقل و معدن و صنایع معدنی و مشارکت نزدیک به ۷۰۰ فناور و دانشمند از بیش از ۲۰ کشور برگزار شد.

سومین دوره این رقابت امسال در ۶ محور برق، الکترونیک و رباتیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات و هوش مصنوعی، آب، انرژی و محیط زیست، سلامت و تجهیزات پزشکی، کشاورزی و صنایع غذایی و معدن و صنایع معدنی میزبان برترین طرح‌های دانشمندان جوان جهان اسلام است.

 

مهلت ارسال آثار تا ۱۵ آذر ۱۴۰۱/ برگزاری اختتامیه در سال ۱۴۰۲

هریک از محققان جوان از سراسر جهان می‌توانند تا تاریخ ۱۵ آذر ۱۴۰۱ با ارسال یک  فایل تصویری سه تا پنج دقیقه‌ای از راه حل ابتکاری و علمی خود برای رفع مسائل مهم جهان اسلام در این رقابت شرکت کنند. شرکت کنندگان می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی رقابت به نشانی kans.mstfdn.org فرم‌های مربوطه را تکمیل و بعد از ضبط ویدئو آن را با معیارهای ذکرشده، ارسال کنند.

در مرحله بعد متخصصان حوزه­‌های مرتبط با محورهای رقابت، طرح‌های دریافتی را بررسی و غربالگری کرده و در هر حوزه طرح‌­های منتخب برای راهیابی به مرحله داوری انتخاب خواهند شد. سپس گروه‌های داوری متشکل از اساتید دانشگاه و سرآمدان علمی و فناوری هر حوزه، فیلم‌های منتخب را بررسی کرده و از میان آن‌ها چهار طرح و راه حل برتر در هریک از حوزه‌ها و در مجموع ۲۴ راه حل برتر را انتخاب می‌کنند. در داوری نهایی در روز اختتامیه رقابت، هم زمان با نمایشگاه اینوتکس در اردیبهشت ۱۴۰۲، نفرات برتر هر یک از حوزه‌ها انتخاب شده و هدایای نفیسی به هریک از آنها اعطا خواهد شد.

فراخوان سومین دوره رقابت علمی کنز منتشر شد
اختتامیه دومین رقابت علمی کنز

حضور ۱۹ پایون داخلی و خارجی در این رقابت

ده‌ها میلیون دانشجو در سراسر جهان اسلام با ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی و مسلمانان مقیم کشورهای غیراسلامی، مشغول به تحصیل هستند. با در نظر گرفتن سایر محققان و اعضای فعال در جامعه علمی اسلامی، ظرفیت عظیمی برای رفع مشکلات جهان اسلام وجود دارد و تنها باید برای ایجاد انگیزه و شبکه‌سازی، اقدامی انجام شود تا با آزاد شدن ظرفیت‌های موجود، قدمی برای حل گوشه‌ای از مسائل جهان برداشته شود.

دبیرخانه رقابت علمی کنز، در رقابت امسال برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت دانشمندان جوان در حل مسائل و چالش‌های عینی کشورهای جهان اسلام، از پاویون‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف علم و فناوری دعوت به همکاری کرده است.

پاویون­‌ها، نهادهای تخصصی حوزه علم و فناوری کشورهای جهان اسلام، مانند دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و سازمان‌های نوآور به دنبال استفاده از ظرفیت محققان جهان اسلام برای حل چالش­ های منطقه‌ای خود هستند. رقابت علمی کنز با ایجاد زمینه ارتباطی مناسب، گامی برای اتصال دانشمندان جوان و نهادهای علمی و حل این چالش‌ها بر می‌دارد. به عبارت دیگر، این رویداد نه‌تنها یک رقابت، بلکه بازاری است که دانشمندان و مبتکران می‌توانند مشتریان داخلی یا خارجی در آن می‌توانند برای ایده‌ها و اختراعات خود پیدا کنند.

فناوران در رقابت علمی کنز ۱۴۰۱ می‌­توانند طرح خود را در پاسخ به چالش­‌های تعریف شده توسط سازمان­‌های جهان اسلام ارائه داده یا در صورتی که طرح آنان به هیچ یک از چالش‌­های مطرح شده مرتبط نباشد، در بخش آزاد رویداد شرکت کنند.

صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، شبکه پارک­‌های علم و فناوری جهان اسلام (INSTP)، گروه زرین، شرکت همراه اول، بانک رسالت، پژوهشگاه مواد و انرژی ایران،‌ دانشگاه کامستس پاکستان (COMSATS)، دانشگاه خزر آذربایجان،‌ دانشگاه سلطان ادریس مالزی (UPSI)، پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف، مرکز بین ­المللی شیمی و بیولوژی (ICCBS)، پارک بین الملی علم فناوری (NSTP)،‌ پژوهشکده آب، انرژی و محیط زیست دانشگاه شریف (SEWEI)، فدراسیون بین ­المللی دانشمندان (WFS)، ‌پارک علم و فناوری مازندران، پارک علم و فناوری سمنان، شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی (USERN) و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در این دوره، پاویون‌های تخصصی حاضر در رقابت کنز هستند که هر کدام چالش‌هایی را ارایه داده‌اند.

 

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه