فاز دوم طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالاها کلید خورد

پنجشنبه ۲۳ام دی ۱۴۰۰
مدیر

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخشنامه درج قیمت تولیدکننده به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌منظور شفاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی قیمت‌ها و روزآمدسازی شیوه نظارت بر بازار به همه انجمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صنایع غذایی و کنسروسازی، سلولزی، بهداشتی و آرایشی، کارخانجات، تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی و لنت ترمز ابلاغ شد.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش در بخشنامه‌ای خطاب به روسای کانون صنایع غذایی، صنایع سلولزی بهداشتی، صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی، کارخانجات و تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی، صنایع کنسرو سازی، تولید لنت ترمز و کلاچ و همچنین پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های روغن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی، دستورالعمل درج قیمت تولیدکننده/  واردکننده را ابلاغ کرد.  طبق این بخشنامه، همه واحدهای تولیدکننده و واردکننده انواع لنت ترمز، فیلتر روغن، روغن موتور، محصولات شوینده، محصولات سلولزی، سس، رب، کنسروها، ترشیجات و ماکارونی، به‌منظور جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی و اجحاف در حق مصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان و تولیدکنندگان مکلفند از تاریخ ۱۹‌دی‌ماه سال‌جاری نسبت به درج قیمت تولیدکننده/ واردکننده که دربرگیرنده مجموع هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و سود قانونی واحدهای تولیدی/ وارداتی با احتساب مالیات ارزش‌افزوده است، اقدام کنند.  در این بخشنامه هفت ماده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای اعلام شده است: قیمت تولیدکننده/ واردکننده درج شده بر روی کالا باید منطبق با قیمت فروش بر اساس صورتحساب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صادره (فاکتورهای فروش) باشد. همچنین به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌منـظور بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مـندی مصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننـدگان از تخفیـف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اعطایـی احتمالی، هرگونه تخفـیف باید با کاهش قیمت فروش تولیدکننده درج شده بر روی کالا انجام شود.  در این بخشنامه تصریح شده است: در مواردی از قبیل مناسبت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ویژه، پایان سال، اعیاد، نزدیک‌بودن زمان انقضای محصول و غیره و لزوم اعطای تخفیف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مقطعی بیش از میزان تعیین شده در بند۲ این بخشنامه، واحدهای مربوطه باید نسبت به اخذ مجوز لازم از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان محل تولید، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌منظور رصد نظارت بر اعطای تخفیف واقعی به مصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان اقدام کنند.

همچنین در این بخشنامه تاکید شده که حداکثر مبلغی که توسط مجموع حلقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های توزیعی از تامین‌کننده تا مصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده می‌تواند به قیمت تولیدکننده/ واردکننده اضافه شود، شامل مجموع ضریب سود پخش سراسری (۱۰‌درصد) و سود خرده‌فروشی (منطبق با ضرایب خرده‌فروشی مصوب) است. همچنین در مواردی که توزیع کالا به‌صورت پخش سراسری نباشد مبلغ فوق به میزان ضرایب سود مصوب مربوطه کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد. در بخشنامه صادره از سوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح شده است؛ خرده‌فروشان باید نسبت به نصب برچسب قیمت مصرف‌کننده با لحاظ سود و هزینه‌های مصوب اقدام کرده و همچنین‌ درصد سود اعمالی را نیز به‌صورت شفاف درج کنند.

اطلاع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسانی و آگاه‌سازی شبکه‌های توزیع و مصرف‌کنندگان مرتبط در این‌خصوص از سوی واحدهای تولیدی/  وارداتی از دیگر موارد مورد تاکید در این بخشنامه است.  این تصمیم با تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت اتخاذ شده و به‌منظور شفاف‌سازی قیمت، تولیدکننده باید بر روی کالاهای تولیدی خود، قیمت درب کارخانه را درج کرده و فروشگاه‌ها و واحدهای صنفی نیز مکلف به درج قیمت مصرف‌کننده هستند. هدف از اجرای این طرح علاوه‌بر مقابله با گرانفروشی و ایجاد شفافیت در نظام توزیع، ایجاد رقابت در بازار، تعدیل و واقعی‌کردن قیمت‌ها و اصلاح نظام توزیع کالا است. ضمنا درج و نصب برچسب قیمت توسط آخرین حلقه توزیع کالاها باعث بهره‌مندی از نرخ‌های رقابتی برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان شده و اعمال مدیریت فروش از مزیت‌های طرح مذکور خواهد بود.

منبع: دنیای اقتصاد

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه