• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

ظرفیت‌های بالقوه فرابورس برای تامین‌مالی صنایع کشور

جمعه ۲ام تیر ۱۴۰۲
مدیر

همایش «تامین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان یزد از بازار سرمایه» در شهر یزد با حضور رئیس سازمان بورس، مدیران عامل بورس و فرابورس و سایر مدیران بازار سرمایه برگزار شد.

محمدعلی شیرازی مدیرعامل فرابورس ایران در این همایش ضمن معرفی و تشریح ظرفیت‌های متنوع فرابورس برای سرمایه‌گذاری و تامین‌مالی، از بنگاه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاران استان یزد دعوت کرد تا از این پتانسیل‌ها بهره‌مند شوند.

شیرازی با اشاره به اینکه استان یزد مزیت‌های اقتصادی زیادی برای کشور دارد، گفت: این استان در بخش معدن ظرفیت‌های بالایی دارد و شاید بتوان استان یزد را دومین استان معدنی کشور دانست.

وی با تاکید بر اینکه یزد به دلیل سبک زندگی مردمانش، می‌تواند سرمایه‌گذاران خوبی هم برای بازار سرمایه داشته باشد، ابزارهای متنوع فرابورس را برای این استان معرفی کرد و گفت: فرابورس ایران هفت بازار با کارکردها و مقررات جداگانه دارد.

شیرازی با اشاره به اینکه در فرابورس برای همه سرمایه‌گذاران از رقم‌های خرد تا اعداد بزرگ، ابزار سرمایه‌گذاری وجود دارد، گفت: همچنین فرابورس ایران برای همه متقاضیان تأمین مالی نیز از ارقام کم تا چند هزار میلیارد تومان، امکان تأمین مالی فراهم کرده‌است.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه رشد خوب بازار سرمایه طی سال‌های گذشته از حیث حضورسرمایه‌گذاران و تعداد کدهای فعال را مورد توجه قرار داد و افزود: اما بازار سرمایه در بحث تامین‌مالی آن‌طور که باید برای استان‌های کشور شناخته شده نیست و هدف از این سفرهای استانی نیز معرفی ابزارهای متنوع بازارسرمایه است تا بنگاه‌های اقتصادی در استان‌ها بتوانند از این ابزارها به خوبی استفاده کنند.

۸ شرکت استان یزد در صف ورود به فرابورس

شیرازی در ادامه معرفی هفت بازار فعال در فرابورس ایران گفت: بازارهای اول و دوم برای شرکت‌های بالغ و بزرگ تعریف شده‌است.

به گفته وی سهام ۹ شرکت از استان یزد در بازارهای فرابورس معامله می‌شوند. همچنین ۸ شرکت نیز در صف ورود به فرابورس هستند که ۴ شرکت پذیرش شدند و ۴ شرکت نیز در شرف پذیرش هستند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر استان یزد ۴ شرکت پذیرش‌شده در فرابورس دارد که بعد از پذیرش، ناشران عرضه اولیه را پیگیری نکرده و ادامه فرایند برای IPO رها شده‌است. از این ناشران دعوت می‌کنیم با تکمیل مدارک خود، شرایط را برای عرضه اولیه سهام در اسرع وقت فراهم کنند.

وی بازار توافقی را مختص شرکت‌های درج شده در سازمان بورس که هنوز پذیرش نشده‌اند، دانست و گفت: بازار پایه نیز برای شرکت‌های اخراجی و بازار سوم برای شرکت‌های سهامی خاص و پذیره‌نویسی آن‌هاست.

مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به تنوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فرابورس ادامه داد: صندوق‌های جسورانه و خصوصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی تعریف شده‌اند. همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، صندوق‌های زمین و ساختمان، صندوق در صندوق و ETF های متنوعی شامل مختلط، سهامی و درآمد ثابت در فرابورس فعال هستند.

وی ابزار دیگری که مخاطب تأمین مالی خرد است را سکوهای تأمین مالی جمعی یا کرادفاندینگ دانست و گفت: در این بستر فرصت خوبی برای تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های کوچک و متوسط فراهم شده‌است. همچنین انواع صکوک و اوراق درآمد ثابت در بازارهای فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرند.

این گزارش حاکی است طی روز جاری، اول تیر ماه، همایش تأمین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان یزد از بازار سرمایه با حضور هیئتی از سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران بورس تهران و فرابورس ایران و سایر ارکان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد برگزار شده است.

از جمله اهداف برگزاری این همایش، تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه و هم‌اندیشی مدیران استانی با مدیران بازار سرمایه کشور است.

در حاشیه این همایش در خصوص پذیرش شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و دانش‌بنیان و مزیت‌ها و کارایی آن در بورس و بازار سرمایه و روش‌های تأمین مالی طرح نیمه تمام عمرانی استان، بحث و تبادل نظر می‌شود.

منبع: مهر

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه