• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

شناسایی و معرفی صنعت‌گران سرآمد در راستای توسعه اقتصادی کشور

سه شنبه ۱۰ام مرداد ۱۴۰۲
مدیر

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت: شناسایی صنعت‌گران سرآمد در دستور کار سازمان قرار دارد که این اقدام می‌تواند در تشویق برای توسعه صنعتی مؤثر باشد.

ابوالفضل کیانی بختیاری در یک نشست خبری از برگزاری «اولین رویداد ملی صنعت‌گران سرآمد» به ابتکار بنیاد ملی نخبگان و با مشارکت مدیریت صنعتی خبرداد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اظهار داشت: سازمان مدیریت صنعتی جزء اولین و معتبرترین مراکز توسعه مهارت در کشور به شمار می‌رود و اولین کلینیک صنعت در ایران با انجام بیش از ۵ هزار پروژه مشاوره ملی محسوب می‌شود.

وی افزود: این سازمان اولین تایید صلاحیت علمی کشور را ایجاد کرده است و از ۲۵ سال پیش تاکنون  رتبه‌بندی شرکت‌های برتر و همچنین رتبه‌بندی مدیریت انرژی توسط سازمان مدیریت صنعتی اجرا می‌شود و سبد رتبه‌بندی ما بسیار متنوع است.

کیانی بختیاری بیان داشت: به دلیل اعتبار و مرجعیت این سازمان بحث رتبه‌بندی‌ها توسط این سازمان در حال افزایش است و لذا «رتبه‌بندی صنعت‌گران سرآمد» نیز به واسطه قدمت ما در بحث رتبه‌بندی به ما واگذار شده است و سازمان ملی نخبگان مرجعیت سازمان مدیریت صنعتی را به عنوان یک سازمان دولتی را در بحث رتبه‌بندی به رسمیت شناخته است و این کار را به سازمان محول کرده است.

وی افزود: البته ما در موضوع صنعت هم یک مطالبه داریم و بسیار دیده‌ایم که صنعت‌گران تحول‌آفرین، اشتغال آفرین با سبک مدیریت خاص در کشور وجود دارند، اما به دلیل نداشتن تحصیلات آکادمیک در طبقه‌بندی بنیاد ملی نخبگان قرار نمی‌گرفتند، لذا رویکردبنیاد به این سمت رفته است که طیف نخبگی را فراتر از جامعه آکادمیک گسترش دهد و لذا سازمان مدیریت صنعتی با توجه به سابقه و مرجعیت و روش‌های علمی که به کار می‌گیرد، رتبه‌بندی مذکور را نیز بر عهده گرفته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اظهار داشت: هدف سازمان برای مطرح کردن نخبگان صنعت این است که نخبگان صنعت آموخته‌هایشان را به دیگران منتقل کنند و بتوانندو جوانان از افرادی که در این حوزه با امکانات کم و دست خالی به جایی رسیده‌اند که حتی در تعاملات بین‌المللی اثرگذار است و در تولید ناخالص داخلی و اقتصاد کشور موثر هستند، تجربه بیاموزند.

کیانی بختیاری بیان داشت: در انتخابات سرآمدان صنعت به بحث آگاهی از کسب و کارهای جهانی توجه داریم و این موضوع یکی از شاخص‌های انتخاب است، همچنین یکی از شاخص‌های ما هوش نوآوری، مدیریت در شرایط سخت و پیچیده است و بحث توانمند‌سازی دانش‌بنیان‌ها را نیز هدف‌گذاری کردیم و از جمله شاخص‌های انتخاب ما است.

وی افزود: با توجه به اینکه بیش از ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان وجود دارد و لذا در انتخابات صنعت‌گر سرآمد به این موضوع توجه خواهیم کرد که صنعت‌گر در این حوزه دانش‌بنیانی چه اثرگذاری‌هایی داشته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به یک سری از شاخص‌های دیگر برای انتخاب صنعت‌گر سرآمد، افزود: در انتخاب صنعتگر سرآمد همچنین به موضوع تفکر اقتصاد مقاومتی بسیار اهمیت داده‌ایم و این موضوع برای ما حائز اهمیت است که صنعت‌گر سرآمد علاوه بر اینکه درون‌زایی اقتصادی داشته باشد و در صنعت داخلی تاثیرگذار باشد، برون‌گرایی اقتصادی داشته باشد و تفکر برون‌گرایی داشته باشد و به عبارتی تفکر صادرات و تفکر حضور در بازارهای بین‌المللی را داشته باشد.

وی افزود: اشتغال پایدار و احیا‌گری در صنعت نیز از شاخص‌های دیگر است که در زمینه انتخاب صنعت‌گران سرآمد به آن توجه خواهیم داشت.

در ادامه این نشست عباس ابراهیمی معاون بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: این بنیاد علاوه بر حوزه نخبگان  در راستای گسترش بنیاد ملی نخبگان به سایر حوزه‌ها از جمله فناوری، کارآفرینی، صنعتی و جامعه کار و تولید نیز توجه دارد.

وی با اشاره به ۴ هدف برای انتخاب صنعت‌گران سرآمد گفت: اولین هدف الگوسازی و معرفی و پاسداشت خدمات صنعت‌گران سلامت به کشور است، دومین هدف استفاده بیشتر از ظرفیت بیشتر برگزیدگان در توسعه صنعتی کشور و حمایت بیشتر از برگزیدگان است.

ابراهیمی بیان داشت: سومین هدف نیز کشف، شناسایی و شناخت استعدادها در حوزه صنعتی است و چهارمین هدف نیز حمایت از ایفای مسئولیت اجتماعی برگزیدگان و اثربخشی بیشتر آنها در اجتماعات تخصصی است.

در ادامه کیانی  بختیاری در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه که برای پایش اهداف ذکر شده در این رویداد چه برنامه‌ریزی انجام شده است و آیا بعد از برگزاری این رویداد دستیابی به ۴ هدف ذکر شده مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتایج آن اعلام خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه این سازمان رویدادها و همایش‌های متعددی برگزار می‌کند، لذا یک سری از مطالعات ما به قبل از برگزاری رویداد و یک سری از مطالعات ما به بعد از برگزاری رویداد برمی‌گردد و لذا پایش خواهیم داشت و این مسأله برای برگزاری رویدادها در سال‌های آینده به ما کمک می‌کند.

وی افزود: در مورد رویداد مذکور همین که الگوسازی می‌کنیم و از فردی تکریم می‌کنیم می‌توان ادعا کرد که به هدفمان رسیده‌ایم زیرا این نخبگان می‌گویند اثرگذاری ما در صورتی است که در جامعه دیده شویم و لذا در گام نخست برگزار رویداد به هدفمان می‌رسیم، اما یک سری نکات دیگر وجود دارد و این سرآمدان نیاز به مشوق‌هایی هم دارند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اظهار داشت: قطعا در سطوح بین‌المللی و داخلی این رتبه‌بندی دارای ویژگی است و تحلیل در مورد این به توسعه اقتصادی کشور کمک می‌کند و حتی برای توسعه فردی هم موثر است.

در ادامه ابراهیمی در پاسخ به این سوال بیان داشت: یکی از راهبردهای جدید ملی نخبگان مواجه سرآمدان نخبگان با حل مسائل اصلی کشور است و از آنجا که بخشی از این مسائل در حوزه صنعتی است لذا کسانی که در این رویداد انتخاب می‌شوند، چون در سطح سرآمد هستند عمدتا کسانی هستند که اثرگذاری آنها در خدمت به کشور و صنعت کشور به اثبات رسیده است و عمدتا نیازی به حمایت‌های مالی و مادی ندارند و لذا عمدتا حمایت‌ها از جنس معنوی و تسهیل‌گری امور اقتصادی و تجاری است و برای اینکه این مسائل پیگیری شود برای رصد و پایش پیگیری تسهیلاتی که می‌شود به این برگزیدگان داد در بلند مدت فدراسیون صنعت‌گران سرآمد تشکیل می‌شود که اعضای این فدراسیون برگزیدگان این رویداد هستند.

براساس این گزارش:  اولین رویداد ملی صنعت‌گران سرآمد در ۲۸ شهریور ماه برگزار می‌شود.

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه