• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

سرمایه‌گذاری، نوآوری و به کارگیری هوش مصنوعی راهکاری برای نوآوری در صنعت است| تولید؛ یک اکوسیستم است اختلال در هر بخش آن باعث صدمات بزرگی بر پیکره صنعت می شود

دوشنبه ۲۳ام مرداد ۱۴۰۲
مدیر

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در نخستین مراسم “تجلیل از واحدهای شهر صنعتی رشت با رویکرد فناورانه” با بیان پیشینه شهرصنعتی رشت گفت: این مجموعه عظیم صنعتی یکی از ۵ شهرصنعتی بزرگ کشور است که تماما توسط بخش خصوصی مدیریت و راهبری می شود.

فرحمند پورعلی افزود: مقدمات اولیه تاسیس شهرصنعتی رشت تقریبا همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی پایه‌ریزی شد و با ورود سرمایه‌گذاران بزرگ و نیز سرمایه گذاری‌های گسترده در سالیان متمادی هم اکنون شاهد اشتغال بیش از ۲۰ هزار نفر بیمه شده از نیروهای کار و جوانان استان در شرکت‌های بزرگ مستقر در این شهرصنعتی عظیم هستیم.
فرحمند پورعلی در ادامه تصریح کرد: در بدو تاسیس و راه‌اندازی شهرصنعتی رشت شاهد سرمایه گذاری‌های ارزشمندی با تکنولوژی‌های نوین بودیم ولی به دلایلی همچون نوسانات و افزایش شدید نرخ ارز و تحریم های ظالمانه علیه کشور عزیزمان، تکنولوژی‌ در بسیاری از شرکت‌ها به روزرسانی نشده و برخی از شرکت‌های بزرگ تولیدی کماکان با تکنولوژی و خطوط تولید قدیمی در تلاش هستند تا بازار مصرف و اشتغال آفرینی خود را حفظ کنند.
وی چرخه تولید را اکوسیستمی بزرگ با اجزایی متصل و بهم پیوسته عنوان کرد و افزود: از مرحله تولید و تامین مواد اولیه و قطعات تا مرحله تولید محصول نهایی و تحویل به موقع به بازار عرضه و مصرف همانند حلقه های بهم پیوسته یک زنجیره است که هرگونه تصمیم شتابزده، متغیرهای تامین انرژی پایدار و مواد اولیه، نوسانات نرخ ارز و تلاطم بازار مصرف و کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده، هر کدام به تنهایی می تواند باعث اخلال در عملکرد این اکوسیستم شده و اثرات مخربی بر اشتغال، اقتصاد و صنعت ایجاد کند.
رئیس خانه صنعت،معدن و تجارت گیلان در ادامه با بیان اینکه درد و دل‌های یک صنعتگر؛ شکایت و گله‌مندی نیست خاطر نشان کرد: بیان معضلاتی که هم اکنون با آن ها مواجه ایم در واقع حکایت صنعت است و همچنان برای حل آنها امیدواریم.
پورعلی در ادامه سخنان خود در این رویداد با انتقاد از برنامه های قطعی برق صنایع گفت: همانطور که گفته شد؛ “تولید” یک اکوسیستم است و با قطعی برق ضرر و زیان‌های جبران ناپذیری بر صنعت وارد می‌شود و این در حالی است که هیچ سازمان و نهادی جوابگوی تامین و جبران این ضررها نیست.
پورعلی در ادامه سخنان خود؛ کاهش قدرت خرید مصرف کننده، کاهش تامین مالی از طریق بانک‌ها، بالا بودن نرخ سود تسهیلات و در نتیجه افزایش قیمت هزینه های تولید، کاهش روند به روزرسانی خطوط تولید در صنایع را از دیگر مشکلات صنعت عنوان کرد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: علاوه بر تمامی موارد مطرح شده کمبود نیروی انسانی کارگر ساده، نیمه ماهر و ماهر معضلی است که زنگ خطری برای ادامه حیات اشتغال و صنعت به شمار می آید.
وی تغییر رویکرد جهانی به سمت هوش مصنوعی را مقوله‌ای غیرقابل انکار قلمداد کرد و افزود: سرمایه‌گذاری، نوآوری و به کارگیری هوش مصنوعی راهکاری برای نوآوری در صنعت است و بخش تولید استان و کشور باید بتواند از ظرفیت های آن به طرز بهینه استفاده کرده تا بتواند ماندگاری خود را قطعی و مطمئن کند.

منبع: گسترش تولید و تجارت

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه