رونمایی از ۵ داروی ضد سرطان توسط رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در رشت

پنجشنبه ۲۴ام خرداد ۱۴۰۳
مدیر

همزمان با سفر پرویز فتاح رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به گیلان و با همراهی استاندار گیلان از پنج داروی ضد سرطان گروه سلامت و دارویی برکت در شرکت سبحان انکولوژی رونمایی شد.

عصر امروز (پنجشنبه) همزمان با سفر پرویز فتاح رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به گیلان و با همراهی اسدالله عباسی استاندار گیلان از پنج داروی ضد سرطان گروه سلامت و دارویی برکت در شرکت سبحان انکولوژی رونمایی شد.
این پنج قلم محصول ضد سرطان و هازارد این شرکت شامل کسپوفانزین ۵۰ و ۷۰(داروی ضد قارچ)، اسمرتینیب ۴۰ و ۸۰ (برای درمان سرطان ریه)، ایبروتینیب ۷۰ و ۱۴۰(درمان سرطان خون)، انزالوتامید ۴۰ و ۸۰ (داروی درمان سرطان پروستات) و اًلاپاریب ۱۰۰ و ۱۵۰ (داروی سرطان تخمدان) است که با دستان متخصصان داخلی و بومی به بهره‌برداری رسید.
با تامین این پنج قلم دارو ضد سرطان، بخش اعظمی از نیاز داخلی کشور در این حوزه برطرف خواهد شد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در این آئین گفت: امروز به همت دانشمندان صنعت دارویی پنج داروی ضدسرطان در ۱۰ دز رونمایی شد. مردم این داروهای حساس و وارداتی را با زحمت بسیار و با هزینه بالا تهیه می کردند که توسط نخبگان ما تهیه و بومی سازی شد و در داخل کشور عرضه می شود.

پرویز فتاح افزود:  این داروها ۵۰ درصد نیاز کشور به داروهای سرطانی را برطرف می‌کنند اما در صورت لزوم با اعلام سازمان غذا و دارو طی ۹ ماه باقی مانده از سال امکان افزایش تولید این داروها مهیا شده و می تواند برای سال آینده نیاز داخل کشور را کاملا برطرف کند.

وی تصریح کرد: داروهای تولید شده امسال هشت میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهد داشت اما باید امکانی فراهم شود که ارز حاصل از این صرفه جویی از کشور خارج نشده و مردم از محصول ایرانی استفاده کنند.

فتاح اضافه کرد: تقاضا برای خرید و صادرات این محصولات دارویی وجود دارد اما اولویت؛ تامین نیاز داخل کشور است لذا این پنج محصول فعلا صادر نمی‌شود تا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی اعلام کند نیاز کشور به طور کامل برطرف شده است.

وی گفت: این روند ادامه خواهد داشت و شرکت مذکور طی چند ماه آینده آماده است چند داروی نایاب، کم یاب و حساس در این حوزه را رونمایی کند که نشان می‌دهد روند تحقیق و توسعه با جدیت در این مجموعه دنبال می‌شود.

وی افزود: دانشمندان ما متمرکز بر روی این مساله کار می‌کنند چون محدودیت خارجی و اعمال تحریم‌ها روی برخی داروهای حساس موجب شده نتوانیم آنها را وارد کنیم و نیاز داخل با روش بومی سازی تامین شده است.

فتاح اضافه کرد: قیمت این داروها نسبت مشابه خارجی که در بازار عرضه می شود بسیار پایین و قابل قبول است و تاکید شده است قیمت ها تاحد امکان کاهش یابد تا مردم برای تهیه آنها متحمل هزینه زیاد و سنگین نشوند.

رئیس هیات مدیره گروه سلامت و دارویی بنیاد برکت کشور نیز در این آیین گفت: این داروها در درمان سرطان پروستات، ریه و یکی از سرطان های خون کاربرد دارد. یکی دیگر از این داروها در بیماران با نقص ایمنی و مقاوم به عفونت قارچی استفاده می شود.

علی عسگری ادامه داد: ۱۸ داروی جدید در بخش تحقیق و توسعه کشور پیش بینی شده است که امیدواریم در درمان سرطان ریه و کلون از بیماریهای رایج کشور مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر آن در محصولات بیوسیمیلار نیز بنیاد برکت حرکت ویژه ای را آغاز کرده است و در آینده نزدیک خبرهای خوشی در ارائه محصولات بیوسیمیلار ضد سرطان به اطلاع مردم خواهد رسید.

 

 

 

منبع: استانداری گیلان

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه