• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

رقم صادرات سالانه تجهیزات پزشکی ایران/ بیش از ۷۰ درصد تجهیزات پزشکی در کشور تولید داخل است

یکشنبه ۲۴ام دی ۱۴۰۲
مدیر

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی میزان صادرات تجهیزات پزشکی را ۲۰ میلیون دلار در سال برآورد کرد و گفت: به دلیل تحریم، خط تولید برخی از تجهیزات را در کشورهای دیگر دنبال می‌کنیم.

 عبدالرضا یعقوب‌زاده، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: بیش از ۷۰ درصد تجهیزات پزشکی در کشور تولید داخل است و ۱۰۰ درصد تخت‌های معمولی بیمارستانی، بیش از ۹۵ درصد تخت‌های ویژه آی سی یو (ICU)و سی سی یو (CCU) و بیش از ۸۵ درصد تجهیزات پزشکی اتاق عمل مانند دستگاه بیهوشی و دیگر تجهیزات با عمق ساخت داخل و دانش فنی روز بالا توسط مختصصان داخلی تولید می‌شود.

او افزود: نیاز کشور به میزان تولیدات تجهیزات پزشکی سه تا چهار میلیارد دلار در سال است و اکنون یک میلیارد دلار آن از خارج با ارز رایانه‌ای وارد می شود.

این تولیدکننده تجهیزات پزشکی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران توانمندی بالایی در عرصه تولید این محصولات دارد، باید به این صنعت توجه ویژه شده و حمایت های لازم از آن صورت گیرد.

نیاز کشور به میزان تولیدات تجهیزات پزشکی سه تا چهار میلیارد دلار در سال است و اکنون یک میلیارد دلار آن از خارج با ارز رایانه‌ای وارد می شود

یعقوب زاده، شمار شرکت های ثبتی را بیش از هزار شرکت بیان کرد و گفت: از این تعداد ۳۰۰ تا ۴۰۰ شرکت دانش بنیان است؛ به بیش از ۶۰ کشور خارجی صادرات داریم و بسیاری از کشورهای اروپایی هم در فهرست صادرات قرار دارد و میزان صادرات ما در چند سال گذشته تا ۲۰ میلیون دلار بوده است.

به گفته او، در دوران پاندمی کرونا به خوبی دیدیم که برخی کشورهای پیشرفته از ساخت تجهیزات مورد نیاز در بخش آزمایشگاهی و پزشکی خود ناتوان بودند اما در ایران این مشکل وجود نداشت و اگر کاستی‌هایی هم در ابتدای دوره کرونا وجود داشت به سرعت رفع شد.

یعقوب زاده تصریح کرد: موفقیتی که ایران در دوران کرونا به دست آورد، به دلیل سرمایه‌گذاری‌ها و زیرساخت‌هایی بود که بخش خصوصی از قبل ایجاد کرده بود و این ظرفیت ها مشکل کشور را در دوران بحران کرونا حل کرد.

منبع: سایت بازار

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه