راهبرد صمت برای تقویت تولید دانش‌‌‌بنیان‌‌‌

دوشنبه ۶ام تیر ۱۴۰۱
مدیر

سیدرضا فاطمی‌امین از صادرات کشور در حوزه مواد خام و نیمه‌خام انتقاد کرد. وزیر صمت هم‌‌‌زمان با پنجمین روز از دهه تولید و تجارت، ضمن حضور در نمایشگاه بین‌المللی تهران، از نخستین نمایشگاه توانمندی‌‌‌های صادراتی شرکت‌های کوچک و متوسط ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوپا بازدید کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اختصاص ‌درصد اندکی از سود شرکت‌های بزرگ به توسعه محصولات دانش‌بنیان به انقلابی بزرگ در این حوزه و صادرات محصولات خواهد انجامید.

فاطمی‌امین در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در هدف‌گذاری صادرات علاوه بر توجه به مبالغ صادراتی و افزایش آن، به ترکیب صادرات نیز توجه داریم. وی با اشاره به صادرات برخی محصولات خام و نیمه‌خام، این رویه را اشتباه برشمرد و تاکید کرد: باید به سمت صادرات محصولات دانش‌بنیان برویم و ترکیب و سهم آنها را افزایش دهیم. فاطمی‌امین اظهار کرد: نزدیک به ۵۷۰واحد دانش‌بنیان تولیدی در شهرک‌‌‌های صنعتی مستقر شده‌‌‌اند و حدود ۱۶۰۰کارگاه در این شهرک‌‌‌ها برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در حال احداث هستند.

فاطمی‌امین ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک به‌طور معمول، سرمایه لازم برای تامین زمین، ساختمان و امکانات موردنیاز را ندارند که چنین مواردی به از دست رفتن زمان آنها منجر خواهد شد. بر این اساس ۱۶۰۰کارگاه در شهرک‌های صنعتی در حال ساخت هستند تا زمانی که شرکت‌های دانش‌بنیان وارد فاز تولید می‌شوند به استقرار آنها کمک کنند. وی اظهار کرد: اقدام خوب دیگر در شرکت شهرک‌های صنعتی برای حمایت از واحدهای دانش‌بنیان، حذف مزایده زمین برای این شرکت‌هاست. همچنین فقط بین ۵ تا ۱۰‌درصد پیش‌‌‌پرداخت در مناطق محروم از آنها گرفته می‌شود و مدت زمان بازپرداخت قیمت زمینشان ۴۸ماه است.

راه توسعه دانش‌بنیان‌ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ایجاد بازاری که به‌زودی برای عرضه و تقاضای محصولات دانش‌بنیان راه‌اندازی می‌شود، عنوان کرد: در این زمینه دو مشکل وجود دارد؛ دسته نخست افرادی که مدعی هستند محصولات کیفی با قیمت مناسب و دانش‌بنیان تولید کرده‌‌‌اند و باید مورد استفاده قرار بگیرد و در مقابل، افرادی که معتقدند مواد و تجهیزات موردنیاز آنها از داخل قابل تامین نیست و باید از خارج تامین شود. در این راستا نیازمند ‌سازوکاری برای به‌هم‌رسانی این دو دسته و سامان‌دهی موضوع هستیم.‌‌‌  وی یادآور شد: در گسترش فناوری در کشور شاهد دو رویکرد عرضه‌محور و تقاضامحور هستیم. در رویکرد نخست، شرکت‌های دانش‌بنیان با یک ایده ایجاد می‌‌‌شوند و از بابت مشاوره و تسهیلات مورد حمایت قرار می‌گیرند تا به بلوغ برسند، اما با چالش بازاریابی محصولات آنها مواجه هستیم. وی اضافه کرد: در رویکرد تقاضامحور، واحدها و صنایع بزرگ که نیاز دانش‌بنیان دارند تقاضایشان را مطرح می‌کنند و متناسب با ظرفیت‌‌‌های کشور به آن سمت و سو حرکت خواهند کرد. فاطمی‌امین گفت: در سال‌های گذشته رویکرد عرضه‌‌‌محور به‌خوبی در کشور پیش رفته و در این راستا صندوق‌های جسورانه زیادی همراه با صندوق نوآوری و شکوفایی و ستاد‌های تخصصی ایجاد شده؛ اما از رویکرد تقاضامحور غفلت شده است.وزیر صمت عنوان کرد: در این راستا معاونت ماشین‌آلات و تجهیزات را در وزارت صنعت راه‌اندازی کرده‌‌‌ایم تا تمرکز روی این مساله باشد. فاطمی‌امین تصریح کرد: در شرکت‌های بزرگ که تنها‌ درصد کوچکی از سود خالص خود را به محصولات دانش‌‌‌بنیان اختصاص می‌دهند، انقلابی در این حوزه اتفاق خواهد افتاد. در این زمینه بلوغ یک‌شبه حاصل نمی‌شود و یک درک و زیرساخت ذهنی باید ایجاد شود. کار از چند شرکت بزرگ آغاز شده و به‌جد پیگیر موضوع هستند. فاطمی‌‌‌امین در حاشیه این بازدید نیز به گفت‌‌‌وگو و تبادل‌‌‌نظر با فعالان صنعتی حاضر در این نمایشگاه پرداخت و برخی از خواسته‌‌‌های آنان را مورد پیگیری قرار داد.

فعالیت ۶هزار واحد دانش‌‌‌بنیان در کشور

عزیزاله قربانی، معاون سازمان صنایع کوچک ایران نیز در تشریح دلایل برگزاری نمایشگاه مذکور بیان کرد: این نمایشگاه در سال مزین به نام «تولید؛ دانش‌بنیان؛ اشتغال‌آفرین» به همت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌‌های صنعتی ایران برگزار می‌شود. وی با اشاره به حضور ۷۰شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک‌‌‌ها و نواحی صنعتی کشور در این نمایشگاه، اظهار کرد: در نخستین نمایشگاه توانمندی‌‌‌های شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان، ۳۰ استارت‌آپ نیز حضور دارند و این نمایشگاه در قالب ۱۰۰غرفه برگزار می‌شود.معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌‌های صنعتی ایران در ادامه به مهم‌ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: نمایش توانمندی‌‌‌های واحدهای تولیدی دانش‌بنیان مستقر در شهرک‌‌‌ها و نواحی صنعتی کشور و همچنین به‌همرسانی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌‌‌ها با سرمایه‌گذاران و صاحبان واحدهای صنعتی به‌‌‌منظور تقویت و توسعه شرکت‌ها و دانش‌‌‌بنیان‌کردن واحدهای صنعتی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

قربانی با اعلام اینکه تورهای بازدید از نمایشگاه توسط واحدهای صنعتی برگزار می‌شود، افزود: با برگزاری این تورها تعاملات بین واحدهای دانش‌‌‌بنیان و واحدهای صنعتی نیازمند استفاده از خدمات آنها، برقرار خواهد شد. وی تصریح کرد: ۳۰واحد استارت‌آپ مورد اشاره در ایام نمایشگاه اقدام به ارائه ایده‌‌‌های خود با حضور صاحبان صنایع و مخاطبان علاقه‌‌‌مند می‌کنند تا در صورت جذابیت برای سرمایه‌گذاران، ایده‌‌‌های آنها تجاری‌‌‌سازی شود.معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۶‌هزار واحد دانش‌بنیان در کشور وجود دارد، گفت: حدود چهار‌هزار واحد از آنها دانش‌بنیان تولیدی هستند و از این تعداد حدود ۵۷۰واحد در شهرک‌‌‌ها و نواحی صنعتی کشور مستقرند.

منبع: دنیای اقتصاد

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه