رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران، درباره ذخیره‌سازی گاز توسط صنایع و لزوم حرکت صنایع به این سمت برای جلوگیری از ناترازی انرژی گفت: مدل‌‌‌های توسعه و نگهداشت در موضوع گاز مشخص است و یکی از این روش‌ها ذخیره‌سازی گاز در فصول گرم سال برای استفاده در فصول سرد سال است. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: کشورهای اروپایی به دلیل نداشتن منابع گازی و نیاز آنها به واردات گاز، بیشترین میزان ذخیره‌‌‌سازی گاز را دارند و بخش عمده نیاز ذخیره‌‌‌سازی گاز در این کشورها توسط صنایع با توجیه‌‌‌پذیری کاملا اقتصادی انجام می‌‌‌پذیرد. پدیدار در ادامه بیان کرد: برای حرکت در این مسیر ابتدا مسوولان باید در مسیر سیاستگذاری و اجرا قرار بگیرند. ناترازی گاز در چهار سال اخیر شدید‌تر شده و بعد از بروز کرونا مردم به‌طور بی‌رویه از گاز استفاده کردند و دولت هم بدون برنامه‌‌‌ریزی شبکه گازرسانی را باز هم توسعه داد.

وی افزود: ظرف یک‌سال و نیم اخیر شرکت ملی گاز ایران یک‌میلیون انشعاب جدید گاز داده که نشان‌دهنده نداشتن ‌برنامه‌‌‌ریزی شرکت ملی گاز برای هدایت سیستمی است. ضرورتی ندارد به همه روستاها حتی روستاهای صعب‌‌‌العبور گازرسانی شود و بهتر است به آنها سیستم‌های دیگری برای گرمایش بدهیم. وی ادامه داد: ناترازی گاز ناشی از رفتارهای ناموزون در تولید، توزیع و مصرف گاز است. رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران در ادامه گفت: صنایع وقتی به سمت ذخیره‌سازی گاز بروند به خودشان کمک زیادی کرده‌‌‌اند. آنها می‌‌‌توانند گاز را در تابستان‌‌‌ها در مخازن خود ذخیره کنند و در زمستان‌‌‌ها مورد استفاده قرار دهند. وی افزود: برای این کار نیازمند ۲۰مخزن ذخیره‌سازی گاز هستیم، ولی در حال حاضر فقط ۳مخزن داریم. باید به صنایع این امکان داده شود که در تابستان‌‌‌ها ذخیره‌سازی کنند.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق بازرگانی تهران افزود: دولت آیین‌نامه این موضوع را به صنایع ابلاغ کرده و از آنها خواسته است که به سمت ذخیره‌سازی گاز حرکت کنند و تسهیلات لازم را هم در اختیار آنها گذاشته است، ولی آماری نداریم که صنایع به این سمت رفته‌‌‌اند یا خیر. قطعا با فراهم شدن زمینه لازم دولت باید به این سمت برود.

منبع: دنیای اقتصاد