• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

دستورالعمل ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود به زودی ابلاغ می‌شود

دوشنبه ۱۱ام دی ۱۴۰۲
مدیر

معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور گفت: دستورالعمل ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در دولت تصویب شده و به زودی ابلاغ می‌شود.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی امروز در مراسم رونمایی از بازار نوآفرین در فرابورس ایران اعلام کرد: جذابیت و چشم‌انداز نو برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور ایجاد شده و اگر قرار بود مزیت شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های سنتی یکی باشد نیازی به بازار ویژه نبود، اما لازم است در اقتصاد کشور باب جدیدی برای ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان باز شود.

وی گفت: هفته گذشته دستورالعمل ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود با امضای وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت تهیه شده و به زودی دستورالعمل ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود ابلاغ می‌شود.

به باور معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور شرکت‌های دانش‌بنیان آنهایی هستند که عمده دارایی‌های آنها حتی ۹۰ درصد دارایی‌ها ارزش دارایی نامشهود  است و در بورس‌های بزرگ جهان برخی شرکت‌های فناور هستند که دارایی‌های نامشهود آنها حتی با احتساب بدهی‌هایشان ۱۰۵ درصد از یک شرکت است.

وی گفت: یک شرکتی که ۱۲ سال تحقیق و پژوهش انجام داده ارزش آن را در بازار ارائه می‌کند و از این طریق به جذب سرمایه‌گذاری می‌پردازد.

به گفته وی، در حال حاضر ۹۸ شرکت دانش‌بنیان در بورس و فرابورس ایران حضور دارند و معاونت عملی و فناوری برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کند.

معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردمی‌سازی اقتصاد مورد تأکید دولت و سران کشور است، گفت:‌یکی ازویژگی‌های آن اقتصاد دانش‌بنیان است که مهمترین شاخص مردمی بودن اقتصاد به شمار می‌رود.

دهقانی‌فیروزآبادی گفت: برخی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۰۰ درصد و برخی تا ۲۰۰ درصد سود واقعی کسب می‌کنند که حضور این شرکت‌ها در بورس باعث گرمابخشی به بازار سرمایه می‌شود.

در این مراسم همچنین روح‌الله ابوجعفری عضو هیأت علمی پژوهشکده فناوری و مشاور وزیر اقتصاد گفت: از نظر ما تنها رشد اقتصادی و رشد تولید مدنظر نیست بلکه کیفیت رشد اقتصادی هم مدنظر و شرکت‌های دانش‌بنیان به افزایش کیفیت رشد اقتصادی کمک می‌کنند.

وی گفت: اکوسیستم فینتک‌ها و بازار مرتبط با شرکت‌های دانش‌بنیان مدنظر است و تلاش می‌کنیم سهم شرکت‌های دانش‌بنیان از اقتصاد را افزایش دهیم.

منبع: فارس

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه