• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

اهمیت فرهنگ سازی در حوزه شناساندن اعتبار مالیاتی و نحوه بهره مندی از آن

سه شنبه ۱۹ام تیر ۱۴۰۳
مدیر

اعتبار مالیاتی به‌عنوان یک ابزار جدید، بر اساس ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان از سال ۱۴۰۲ به مجموعه ابزارهای سیاستی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری افزوده شده است. در تدوین آیین‌نامه اجرایی این قانون، دولت توجه ویژه‌ای به آیین‌نامه پیشنهادی اتاق بازرگانی در حوزه اعتبار مالیاتی و نحوه بهره مندی از آن داشته است.

در این راستا، کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران، مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران و مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران با دریافت نظرات تشکل‌های مرتبط، پیش‌نویس آیین‌نامه‌های مورد نظر بخش خصوصی را تهیه و پس از جمع‌بندی نهایی به وزارت اقتصاد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر نهادهای مربوطه ارسال کرده‌اند.

به گزارش اکوموتیو و به نقل از مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و به‌ویژه مفهوم اعتبار مالیاتی در دو بخش اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه (بند ب ماده ۱۱) و اعتبار مالیاتی سرمایه‌گذاری (بند ت ماده ۱۱) می‌تواند به‌عنوان یک راهکار مکمل برای تامین مالی و حمایت از کسب‌وکارها مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین، ضروری است سازوکارهای مناسب برای بهره‌برداری از این ابزار توسط بخش‌های مختلف معاونت علمی و فناوری طراحی و پیاده‌سازی شود. همچنین، آگاهی‌رسانی به شرکت‌ها و آموزش آن‌ها جهت بهره‌مندی از این اعتبارات موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دبیرکل مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران در رابطه با اهمیت اعتبار مالیاتی و نحوه بهره مندی از آن گفت: «زمانی‌که قانون جهش تولید دانش‌بنیان تصویب شد برای فعالان حوزه فناوری و اکوسیستم دانش‌بنیان بسیار امیدوارکننده بود. اما در ادامه شرایط آنگونه که انتظار می‌رفت رقم نخورد.»

سحر بنکدارپور اظهار کرد: «این ماده ناظر به موضوع اعتبار مالیاتی است و ما نگران هستیم در این بخش دچار مشکلات اجرایی شویم. اما در هرحال دستاورد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قابل اعتناست و ما هم به‌عنوان بخش خصوصی تا جایی که توانستیم تلاش کردیم که این مهم در مجلس تصویب شود.»

وی تصریح کرد: «علاوه بر آن، برای تصویب آیین‌نامه‌ها نیز، پس از رفت و برگشت‌های فراوان در نهایت توانستیم در آیین‌نامه فعلی که اکنون با مفهوم اعتبار مالیاتی اجرایی شده اثرگذار باشیم. به عقیده من، موضوع اعتبار مالیاتی در حوزه سرمایه‌گذاری موضوع منحصربفردی است که در کشور ما اتفاق افتاده است.»

بنکدارپور با تاکید بر اینکه، امیدوارم تمامی فعالان بخش خصوصی و متقاضیان بتوانند از اعتبار مالیاتی و نحوه بهره مندی از آن آگاه باشند، ادامه داد: «اما به هرحال آیین نامه مربوط به آن چندان ساده نیست و به‌راحتی نمی‌توان از آن استفاده کرد. از این رو، ما در بخش‌های مختلف اتاق بازرگانی که شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا را حمایت می‌کنند، تلاشمان بر این است که شرکت‌ها و کسب‌وکارها تا حد ممکن بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.»

وی افزود:« در این راستا اقدام به برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌هایی با همکاری معاونت علمی و فناوری و با هدف تشریح مباحثی از قبیل آشنایی با قانون جهش تولید دانش‌بنیان و مواد مربوطه، آشنایی با سرفصل‌های هزینه‌ای مورد قبول ذیل قانون، آشنایی با تعریف تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری و مصادیق قابل قبول آن و تشریح فرآیند اجرایی برخورداری از اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری کرده‌ایم.»

وی ادامه داد: «این اقدامات برای کسب‌وکارها و شرکت‌های متقاضی موثر بوده و امیدواریم بسیاری از چالش‌های کسب‌وکارها در این حوزه رفع شود.»

منبع: اکوموتیو

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه