• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

انعقاد ۲۲ قرارداد فناورانه به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان در هلدینگ صنایع عمومی شستا

شنبه ۱۱ام آذر ۱۴۰۲
مدیر

آیین رونمایی و انعقاد قراردادهای فناورانه هلدینگ صنایع عمومی تامین (شستا) و شرکت‌های دانش بنیان به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در مرکز همایش‌های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

این آیین با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور، عارف نوروزی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و احمد خانی نوذری معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

هلدینگ صنایع عمومی تامین در راستای استفاده از محصولات دانش‌بنیان در زمینه دامپروری با هدف ایجاد بهره‌وری حداکثری، بهبود شاخص‌های تولیدی، تغذیه و سلامت دام، نیازهای هلدینگ را در قالب هشت فراخوان عمومی و ۲۲ نیاز فناورانه، اعلام سراسری کرد.

همچنین محصولات ۱۱۲ شرکت دانش بنیان غربالگری اولیه فنی‌اقتصادی شده و پس از تبادل و جمع بندی امتیازات و نتایج ارزیابی در کمیته‌های تخصصی مربوطه، جمع‌بندی کمیته ارزیابی نتایج و انعقاد قرارداد با شرکت‌های برتر در موضوعات مختلف مورد تایید قرار گرفت.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، محسن محمدی مدیرعامل شرکت صنایع عمومی تامین با معرفی اجمالی از هلدینگ صنایع عمومی تامین، آن را یک شرکت چند رشته‌ای در حوزه صنعت دامپروری، لوازم خانگی و الکترونیکی خواند و گفت: این شرکت که در سال جاری به سهامی عام تبدیل شده، قرار است به زودی عرضه اولیه سهام خود را در بورس انجام دهد.

وی به شعار سال گذشته که با عنوان “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین” نامگذاری شد، تاکید کرد: در زمینه تحقق این شعار نیز، تلاش کردیم با تشکیل کمیته‌ها و نشست‌های متعدد، طرح‌های نوآورانه‌ای را ارایه دهیم تا بتوانیم ضمن ایجاد ارزش افزوده در حوزه فعالیتمان پیشرو باشیم. در گام نخست هم با شناسایی نیازهای فناورانه که با برگزاری هشت رویداد انجام شد، از ۱۲۲ طرحی که ارسال شد ۲۲ طرح را که قابلیت اجرایی داشت ارزیابی و قطعی کردیم.

مدیرعامل شرکت صنایع عمومی تامین با تاکید براینکه برای اجرای این طرح‌ها نیاز به ۸۰۰ میلیاردتومان سرمایه گذاری است که طی پنج سال انجام می‌گیرد، یادآور شد: براساس محاسبات صورت گرفته از این میزان سرمایه گذاری که قرار است انجام شود، بیش از دو هزار میلیارد تومان برای مجموعه‌های هلدینگ ارزش افزوده ایجاد خواهد شد که اتفاق بسیار خوب و مبارکی است، چون هم به سودآوری شرکت‌ها کمک خواهد کرد و هم باعث خواهد شد تا نیروهای نخبه و جوان که شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می‌کنند بتوانند با ریسک کمتری در صنعت حضور پیدا کنند.

محمدی به تعدادی از این طرح‌ها که باعث پایش خوراک و سلامت دام در دامپروری‌ها می‌شود، اشاره کرد و گفت: طرح قلاده هوشمند که به صوت ازمایشی در دامپروری فکا اجرایی و نتایج اولیه خوبی حاصل شد. طرح دامداری هوشمند که از طریق نصب دوربین های پردازش تصویر با هدف رشد بهره وری در دامداری ها به اجرا درآمد. تامین فناورانه علوفه و نهاده کشت که طی قراردادی در شرکت ملارد شیر عملیاتی و مقرر شده تا در سایر شرکت های زیرمجموعه نیز عملیاتی شود.

وی، هوشمند سازی خطوط لوازم خانگی را از دیگر طرح‌هایی عنوان کرد که با کمک شرکت‌های دانش بنیان به انجام رسیده است و افزود: این طرح کمک می‌کند تا خطوط تولید دراین بخش به روزرسانی شود تا ضمن افزایش تولید، باعث ایجاد بهره‌وری بیشتر شود.

مدیرعامل شرکت صنایع عمومی تامین، احداث نیروگاه‌های خورشیدی که در شرکت دامون زاگرس بروجرد به صورت آزمایشی پیاده سازی شده است را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: یکی از طرح‌های مهم دیگر تاسیس مرکز نوآوری در شرکت پارس الکتریک است که قرار است با همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران انجام شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در شرکت پارس‌الکتریک استفاده بیشتری صورت گیرد که قطعا این مهم نفع چند جانبه دارد.

منبع: ایرنا

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه