• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

افزایش ۶ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق در تابستان سال آینده

سه شنبه ۳ام آبان ۱۴۰۱
مدیر

معاون برق و انرژی وزیر نیرو از به مدار آوردن ۳ هزار و ۲۶ مگاوات واحدهای نیروگاه حرارتی جدید، هزار و ۴۷۸ مگاوات واحدهای نیروگاه جدید صنایع، ۸۵۰ مگاوات واحدهای نیروگاه تجدیدپذیر و … برای تولید برق در سال آینده خبر داد.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو ضمن اشاره به تابستان بدون خاموشی امسال، گفت: ۱۴۰ برنامه برای عبور از دومین سال بدون خاموشی در وزارت نیروی دولت سیزدهم تدوین شده است.

«همایون حائری» افزود: امسال با تدوین ۱۰۰ برنامه راهبردی توانستیم تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم.

وی ادامه داد: ۱۴۰ برنامه راهبردی با برگزاری جلسه‌های  متعدد با مدیران صنعت برق و برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای عبور از دومین سال بدون خاموشی، تدوین شد.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: مدیران صنعت برق باتجربه سال‌های  گذشته خود بعد از پایان یافتن پیک‌بار تابستان ۱۴۰۱، پیشنهادها و برنامه‌ریزی‌های خود را در قالب ۱۴۰ برنامه راهبردی آماده و تقدیم وزیر نیرو کردند که بر اساس این برنامه، برای همه اقدام‌های این صنعت زمان‌بندی لازم در نظر گرفته شده است.

حائری گفت: انجام کامل ۱۰۰ برنامه راهبردی امسال باعث عبور موفقیت‌آمیز از تابستان شد.

وی افزود: برنامه ۱۴۰ اقدامی که برای تابستان ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده در چهار محور “برنامه و اقدام‌های بخش تولید و تأمین برق”، “برنامه و اقدام‌های  بخش مدیریت مصرف و تقاضا”، “برنامه و اقدام‌های بخش شبکه‌های انتقال و فوق توزیع برق” و “همکاری‌ها و اقدام‌های ستادی” تدوین و تبیین شده است.

معاون  برق و انرژی وزیر نیرو خاطرنشان کرد: برنامه و اقدام‌های  بخش تولید و تأمین برق شامل ۲۵ برنامه در دو بخش “افزایش در میزان تولید و ظرفیت تأمین برق نسبت به اوج بار ۱۴۰۱” و “افزایش قابلیت اطمینان و آمادگی بخش تولید و تأمین برق”، “برنامه و اقدام‌های بخش مدیریت مصرف و تقاضا” شامل ۳۱ برنامه در دو بخش “اقدام‌های  کاهش اوج مصرف برق از طریق مدیریت مصرف و تقاضا” و “توسعه و استمرار مدیریت مصرف و تقاضا و ارتقای سطح آگاه‌سازی و بهره‌وری در مصرف برق” است.

حائری ادامه داد: برنامه و اقدام‌های  بخش شبکه‌های انتقال و فوق توزیع برق نیز شامل ۷۱ برنامه در دو بخش “اقدام‌های ضروری در رفع محدودیت‌های نقاط مشکل‌ساز در تابستان” و “افزایش سطح پایداری و آمادگی شبکه سراسری برق” و همکاری‌ها و اقدام‌های ستادی شامل ۱۳ برنامه از دیگر قسمت‌های برنامه‌ریزی برای برنامه تابستان ۱۴۰۲ است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو درباره جزئیات افزایش ۶ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق، گفت: این برنامه افزایش ظرفیت شامل به مدار آوردن ۳ هزار و ۲۶ مگاوات واحدهای نیروگاه حرارتی جدید، یک هزار و ۴۷۸ مگاوات واحدهای نیروگاه جدید صنایع، ۸۵۰ مگاوات واحدهای نیروگاه تجدیدپذیر، ۲۹۰ مگاوات واحدهای نیروگاه تولید پراکنده مقیاس کوچک، ارتقای توان و بازسازی به میزان ۴۹۰ مگاوات از واحدهای نیروگاهی حرارتی موجود و ارتقای توان به میزان ۲۵ مگاوات واحد سوم نیروگاه برق‌آبی دز است.

منبع: اتاق ایران

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه