• شهر صنعتی رشت
  • اخبار

افزایش رشد تولیدات صنایع بورسی در مردادماه با ثبت نرخ ۹.۲ درصد

سه شنبه ۲۱ام شهریور ۱۴۰۲
مدیر

تولیدات صنایع بورسی در مرداد ماه ۱۴۰۲ در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته ۹.۲ درصد افزایش داشته است.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند وضعیت کلی تولید کشور را پیش از نهایی شدن گزارش‌های رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران توضیح دهد، گزارش‌های ماهانه عملکرد تولیدات صنایع بورسی است.

مرکز پژوهش‌های مجلس و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به صورت ماهانه این گزارش را منتشر می‌کنند. در اینجا به بررسی آمارها و جداول منتشر شده در گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانکی بانک مرکزی می‌پردازیم.

براساس این گزارش، تولیدات صنایع بورسی در مرداد ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۲ درصد افزایش داشته است.

بیشترین افزایش تولید در مرداد ماه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، مربوط به محصولات فلزی با ۴۵.۷ درصد، خودرو و قطعات با ۲۵.۹ درصد، صنایع دارویی ۲۳.۹ درصد، ماشین آلات و تجهیزات ۱۸.۳ درصد، تولید دستگاه‌های برقی ۱۷.۱ درصد و تولید کانی های غیرفلزی ۱۰ درصد رشد داشته است.

یکی از بخش‌های بسیار تاثیرگذار در تغییرات شاخص، بخش صنایع شیمایی است چرا که ۲۸.۱ درصد از کل تولیدات مربوط به این بخش می‌شود. تولیدات صنایع شیمایی برخلاف ماه‌های گذشته در مرداد ماه رشد ۱.۵ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل داشته است.

استمرار رشد بالا در صنایع تولیدکننده ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی یکی از نشانه‌های امیدبخش نسبت به استمرار رشد مثبت تشکیل سرمایه در حوزه صنعت است.

کاهش ۱.۳ درصدی موجودی انبار در یک سال اخیر

افزایش در موجودی انبار، یکی از نشانه‌های رکود در فروش محصولات و از دست رفتن بازار مصرف است. براساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، در یک سال منتهی به مرداد ماه امسال، موجودی انبار در صنایع شیمایی۱.۴ درصد، فلزات اساسی ۲.۳ درصد، خودرو و قطعات ۰.۷ درصد، کانی های غیرفلزی ۱.۱ درصد کاهش و در صنایع غذایی ۱.۹ درصد و صنایع دارویی ۴.۸ درصد افزایش یافته است. در مجموع موجودی انبار در یک سال منتهی به مرداد ماه امسال ۱.۳ درصد کاهش یافته است.

اما در مرداد ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، تغییر در موجودی انبار صنایع بورسی ۸ درصد کاهش یافته است به‌طوری که موجودی انبار صنایع شیمایی ۱۲.۵ درصد، فلزات اساسی ۳۲.۷ درصد و صنایع غذایی ۶ درصد کاهش داشته اما موجودی انبار در بخش خودرو و قطعات ۲۷.۹ درصد، کانی‌های غیرفلزی ۱.۵ درصد و صنایع دارویی ۷.۵ درصد رشد داشته است.

 ثبت بالاترین شاخص تولید صنایع بورسی سال‌های اخیر

گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی نشان می‌دهد، معمولا روند تولید صنایع بورسی در مرداد ماه کمتر از تیر ماه است و به‌طور معمول شاخص تولید صنایع بورسی در مرداد ماه ۱۴۰۲ هم کمتر از تیر ماه ۱۴۰۲ است اما روند تولیدات همواره با دوره مشابه سال قبل مقایسه می‌شود و بنابراین باید شاخص تولید صنایع بورسی در مرداد ماه امسال را با ماه‌های مشابه سال قبل مقایسه کرد. براساس جدول تهیه شد توسط این نهاد پژوهشی، شاخص تولید صنایع بورسی در مرداد ماه در سطح ۹۹.۹ قرار گرفته که بیشترین سطح در طول ۷ سال گذشته است.

منبع: فارس

برچسب ها:

مطالب مرتبط

دیدگاه